etkin haber

184

İZMİR

Limter-İş direnişteki Aliağa Belediye işçilerini ziyaret etti

Limter-İş Sendikası direnişteki Aliağa Belediye işçilerini ve Petrol-İş Sendikasını ziyaret etti. Yapılan konuşmalarda tüm işçilere dayanışma çağrısı yapıldı.

- Çarşamba - 3 Temmuz 2019 - 12:47
Kanunsuz bir şekilde işten çıkarılan Aliağa Belediye işçilerinin maruz kaldıkları hukuksuzluğa karşı başlattıkları direniş sürüyor. Limter-İş Sendikası Başkanvekili Levent Akhan direnişteki işçileri ziyaret etti.
 
Cumhur İttifakı adayı olan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın "teknolojik gelişmeler" ve "Büyükşehir Belediyesi kanunu" gerekçe göstererek işten çıkarılan işçiler 46 gündür Demokrasi Meydanı'nda direnişte.
 
Ziyarette konuşan işçiler, belediye başkanının bu tavrının tamamen kendi kadrosunu yaratmak ve sendikalaşmanın önüne geçmek olduğunun altını çizdi. İşçiler Belediye Başkanı Acar'ın kendisini desteklemeyen memurları Çankırı'nın beldelerine sürdüğünü aktardı. Öte yandan farklı illerden gelen Ülkü Ocakları üyesi çok sayıda gencin Aliağa'ya yerleştiğini söyleyen işçiler, Acar'ın böylelikle kadrosunu oluşturmaya başladığını vurguladı. İşçiler ne olursa olsun mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin de altını çizdi.
 
Söz alan Limter-İş Sendikası Başkanvekili Levent Akhan, "İşçiler olarak kendi siyasetimizi yapıyoruz" dedi. İşçi sınıfına yönelik saldırılara karşı kimsenin siyasi görüşüne göre ayrım yapılmadığına dikkat çeken Akhan, "Birleşirsek haklarımıza sahip çıkarız" diye konuştu.
 
Petrol-İş Sendikasını da ziyaret eden Akhan, Şube Başkanı Ahmet Oktay ve Başkan Yardımcısı Veysel Gündüz ile sürece ilişkin görüştü. Söz alan Gündüz, YHK'nın kararına tepki gösterdi ve mücadele edeceklerini kaydetti.