etkin haber

196

HABER MERKEZİ

'Mahkeme Şule'yi değil katilleri yargılasın'

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Şule Çet'in katillerinin yargılandığı mahkemeye "Şule'yi değil; onu katledenleri, tecavüze ve cinayete kılıf uydurmaya çalışanları cezalandırın. Şule'nin cinsel hayatını, evine kimi aldığını değil; nasıl öldürüldüğünü sorgulayın" dedi.

- Cuma - 8 Şubat 2019 - 17:00
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Şule Çet'in katillerinin yargılandığı davada tecavüzcü katiller Çağatay Aksu ile Berk Arand'ın, onların kadın düşmanı avukatlarının ve erkek yargının tecavüzü meşrulaştıran tutumuna dair yazılı açıklama yaptı.
 
"Size Şule Çet adına savunma yapmayacağız! Mağdur-suçlayıcılık'tan derhal vazgeçin" denilen açıklamada duruşma salonunda katledilen genç bir kadının özel hayatını sorgulayan yaklaşımdan tüm ülkeyle birlikte utandıkları ifade edildi.
 
Mahkemelerin bakanlık dışındaki tüm müdahillik taleplerini incelemeden ve otomatikman reddetmesinin kınandığı açıklamada, "Milyonlarca kadını temsil eden kadın örgütlerine 'Siz bu suçtan zarar görmediniz, size ne?' mesajı veriliyor" denildi.
 
KADINLAR ERKEK YARGIYA GÜVENMİYOR
 
"Kadınlar mahkemelere mi yoksa kadın örgütlerine mi daha çok güveniyor?" diye sorulan açıklamada, kadınlar ve hak-savunucularının bu suçtan birincil zarar görenler olduğu kaydedildi. Açıklamada, "Dünyanın her yerinde adaleti temsil eden mahkemelerde faillerin uyguladıkları şiddet kadar, toplumda yarattıkları korku ve hedef aldıkları kitlede oluşturdukları hasarlara da ceza verilir. Öldürülen kadınların ardından 'olayın kapatılmasına' da, hayatta kalan kadınların 'erkek adalet' karşısında yalnızlaştırılmasına da izin vermeyeceğiz!" diye belirtildi.
 
ŞULE'NİN CEVABI KADINLARDA
 
Türkiye mahkemelerinde öldürülen kadınlardan hesap sorulmasına, failleri aklamak için kişisel hayatlarının didik didik edilmesine, onlara rıza atanmasına defalarca kez şahit olunduğunu ancak ne kadar saldırgan bir yaklaşıma az rastlandığının vurgulandığı açıklamanın devamında şöyle denildi:
"Şule'nin gülümseyen fotoğraflarını 'tecavüze verilen onay' şeklinde yorumlayan ve mahkemeye bunu telkin eden sanık avukatlarına tacize-tecavüze maruz bırakılan ve gülümsemesi çalınmayan tüm kadınlar adına biz cevap veriyoruz! Giysimiz, gülüşümüz, davranışımız, mesleğimiz, hangi saatte nerede olduğumuz cinsel saldırıya onay değildir!
 
"Öldürülen kadınların arkasından konuşmak kolay, nasıl olsa kendilerini savunamazlar diye düşünmeyin. Şule Çet'in ispatlanması, savunulması gereken herhangi bir şeyi yok! Tekrar ediyoruz: Cinsel şiddetin, cinayetin tek sorumlusu ve suçlusu faildir. Şule'yi değil; onu katledenleri, tecavüze ve cinayete kılıf uydurmaya çalışanları cezalandırın. Şule'nin cinsel hayatını, evine kimi aldığını değil; nasıl öldürüldüğünü sorgulayın.
 
YASALAR ERKEĞİ KORUMAK İÇİN
 
"Kadınlar, dün Şule'nin yerine cevap verdi: Bekaret sorana, evine kimin girdiğini sorana, 'o saatte orada ne işi varmış' diyene, bunları #Soramazsın dedi! Türkiye'de kadınları koruyan yasalar olsaydı, yasal olarak da soramazdınız."
 
Açıklamada, erkek adalet yerine gerçek adalet gelene kadar, davanın takipçisi olacakları belirtildi.