etkin haber

136

AMUDE

Mahmud: Türkiye DAİŞ'in ele geçirdiği petrolleri satmayı amaçlıyordu

Kuzey ve Doğu Suriye'nin Amude kentinde devam eden DAİŞ konulu forumda konuşan YPG sözcüsü Nuri Mahmud, "Türk devleti DAİŞ çetelerine yardım ederek DAİŞ'in ele geçirdiği petrolleri satmayı amaçlıyordu" dedi.

- Pazartesi - 8 Temmuz 2019 - 16:44
Kuzey ve Doğu Suriye'nin Amude kentinde dün başlayan "DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumu üçüncü gününde devam ediyor. Forumun ikinci oturunda DAİŞ terörüne karşı çözüm ve öneriler tartışılıyor.
 
Moderatörlüğünü Bağdat Üniversitesi'nden Farah Sabir Bike'nin yaptığı, Uluslararası Çalışma Analisti Uzmanı Dr. Thoreau Redcrow, Uluslararası Araştırmacı Dr. Peter Neuman, Ulusal Şiddet Karşıtı Araştırmacı Peter Knoob, Araştırmacı yazar Çelen Omer sunumlar gerçekleştirdi.
 
Öncelikle savaş cephelerinde savaşarak bu halkı DAİŞ çeteleri karşısında zafere götüren savaşçıları ve özellikle kadınların özgürlüğü için şuana kadar çok fazla bedel ödeyen YPJ'li savaşçıları selamlayarak sözlerine başlayan Ferah Sabir, "Biz gözlerimiz ile Türk devletinin DAİŞ çetelerinin nasıl Rojava'ya geçirdiklerini gördük. Kobane savaşında Türk devleti DAİŞ çetelerini destekleyerek o çetelerin Kobane'yi yerle bir etmesini amaçladı, bunun birçok delili var. DAİŞ çeteleri, Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından defalarca tebrik edildi" diye kaydetti.
 
Erdoğan hükümetinin Türkiye'de yaklaşık 20 milyon sivilin hakkını gasp ettiğini ifade eden Ferah Sabir, "Türk devletinin halkların haklarına yönelik saldırılarda kötü bir tarihi var. Türk devleti dört parça Kürdistan'da halklara yönelik saldırılarını sürdürüyor. Türk devletinin Efrin'i işgal etmesinin ardından son süreçte saldırılarını ve yeni üslerini Hewler'de kurdu. Bu bölgelere yönelik saldırılarını sürdürüyor. Erdoğan'ın Kürt halkına karşı katliamcı planları herkesin gözleri önündedir. Nasıl ki YPG, YPJ ve PKK, Şengal halkını DAİŞ çetelerinden kurtardı. Bu durum bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşti. Türk devleti dünyanın her yerinde DAİŞ çetelerini destekledi" dedi.
 
Türk devleti Efrin'i yine DAİŞ çetelerinin de aralarında olduğu birçok çete ile işgal ettiğini belirten YPG sözcüsü Nuri Mahmud, "Erdoğan Kürt halkının örgütlü mücadelesinden, birlikte duruşundan korkuyor bunun içinde nerede olurlarsa olsunlar Kürt halkının kazanımlarına saldırıyor. Türk devleti, DAİŞ çetelerine yardım ederek DAİŞ'in ele geçirdiği petrolleri satmayı amaçlıyordu. DAİŞ çetelerine karşı savaşarak şehit düşen on binlerce savaşçımız var. Türk devleti her fırsatta Kürt halkının bölgede ki kazanımlarına dil uzatmaya devam ediyor" diye kaydetti.
 
Türkiye hastanelerinde birçok DAİŞ çetesinin tedavi ettirildiğini belirten Nuri Mahmud, "Türk devleti birçok konuda özellikle de patlayıcılarda kullanılacak olan birçok kimyasal maddeyi Türkiye kendi elleri ile sınırı geçirip bu çetelere veriyordu. Şuanda Efrin halkı büyük bir acı içerisinde. Halkımız orada büyük insanlık dışı suçlar ile karşı karşıya kaldılar. Türk devleti bu bölgeyi işgal ettikten sonra burada ki eğitim sistemini değiştirerek bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi amaçlıyor. Bütün bu şiddete ve saldırılara karşı uluslararası sözleşmeler kapsamında Efrin'in üstünde hava sahası kapanmalıdır. YPG ve YPJ olarak bu bölgenin özgürleştirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türk devletinin Efrin üzerindeki bütün planını boşa çıkartacağız" diye konuştu.