etkin haber

224

İSTANBUL

Mehmet Ayvalıtaş ölümünün 6. yılında anıldı

Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş vurulduğu yerde ve mezarı başında anıldı.

ETHA - Pazar - 2 Haziran 2019 - 15:28
Gezi direnişi sırasında 2 Haziran gecesi İstanbul 1 Mayıs Mahallesi'nde yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün 6. yılında anıldı.
 
Ayvalıtaş, yaşamını yitirdiği otobanın bulunduğu yerde anıldı. Köprü üzerinde toplanan kitle saygı duruşunda bulunarak "Mehmet'in hesabı sorulacak", "Gezi şehitleri ölümsüzdür" sloganlarıyla anma gerçekleştirildi. Mehmet Ayvalıtaş'ın katledildiği yere karanfiller bırakıldı.
 
Ardından Ayvalıtaş'ın Çekmeköy'deki mezarı başında anma yapıldı. Mücadelede ölümsüzleşenler için saygı duruşuyla başlayan anmada söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, "Gezi asla bitmedi. Gezi burada ve burada kalacak. Gezi Türkiye'de ezilenlerin mücadelesine önemli bir not düşmüştür" dedi.
 
CHP Milletvekili Ali Şeker ise "Gezi'de bütün renkler vardı. Diktatör karşısında başarıya ulaşabilmek için bir arada durabilmemiz gerekiyor. Gezi'de kaybettiğimiz çocuklara olan borcumuzu ancak mücadelemizde başarıya ulaşarak ödeyebiliriz" ifadelerini kullandı.
 
SODAP Temsilcisi de Ayvalıtaş'ı ve Gezi şehitlerini anarak "23 Haziran'da faşizme kaybettireceğiz ama yetmez. İş, onur, güvence için en güzel günler sosyalizmle gelecek" dedi.
 
Mehmet Ayvalıtaş'ın mezar anmasının ardından, oğlunun ölümüne dayanamayarak kısa süre sonra yaşamını yitiren Fadime Ayvalıtaş'ın mezarı da ziyaret edildi.