etkin haber

104

HABER MERKEZİ

Meksika'da bir gazeteci daha öldürüldü

Meksika'da El Graphic de Xalapa muhabiri Celestino Ruiz Vazquez, ülkenin doğusundaki Veracruz eyaletindeki evinde öldürüldü.

- Pazar - 4 Ağustos 2019 - 12:18
Sık sık gazeteci cinayetleriyle gündeme gelen Meksika'da bir gazeteci daha katledildi. El Graphic de Xalapa muhabiri Celestino Ruiz Vazquez, ülkenin doğusundaki Veracruz eyaletindeki evinde öldürüldü.
 
Vazquez, silah seslerini duyan kişilerin ihbarı sonucu olay yerine giden polisler tarafından bulundu.
 
Eriştiği bazı dosyalar nedeniyle sık sık ölümle tehdit edien Vazquez, salı günü bu tehditlere ilişkin ifade vermeye hazırlanıyordu.
 
Gazeteci, tehditlerin arkasındaki ismin Actopan Belediye Başkanı ve Bayındırlık İşleri Müdürü olduğunu savunuyordu.
 
Ruiz Vazquez'in ölümüyle sonuclanan bu saldırı ise ilk değil. Gazetecinin daha önce iki kez daha saldırıya uğradığı, hakkında koruma kararı alındığı öğrenildi.
 
Açıklama yapan eyalet Savcısı, koruma kararının neden uygulanmadığına dair de soruşturuma yürütüleceğini savundu. Veracruz Valisi de açıklama yaparak, "Yerel medya muhabiri Jorge Ruiz'in korkak cinayetini kınıyoruz. Sorumlu olanlarla tanışacağız; cinayeti cezasız kalmayacak" dedi.
 
Ancak ülkede gazeteci ölümlerinin önüne geçilemiyor.
 
19 YILDA EN AZ 145 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ 21 KİŞİDEN YILLARDIR HABER ALINAMIYOR
 
Vazquez ile birlikte, yalnızca bu hafta katledilen gazetecilerin sayısı üçe çıktı. Gazetecileri Koruma Cemiyeti'ne göre, son 19 yılda en az 145 gazeteci öldürüldü. 21 basın emekçisi ise 2005 yılından bu yana kayıp. Uyuşturucu kartelleri ve onlarla iş birliğinde olan devlet yetkililerini açığa çıkaran ayrıca yerel yöneticilerle ilgili haberler yapan gazeteciler hedefte.