etkin haber

88

DİYARBAKIR

'Mezarı bulunmayan çocuklar coğrafyasında yaşıyoruz'

Diyarbakır'da yapılan 548. "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eyleminde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, "Mezarı bulunmayan çocukların olduğu bir coğrafya gerçekliğiyle karşı karşıyayız" dedi.

- Cumartesi - 10 Ağustos 2019 - 15:16
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" şiarıyla her hafta düzenledikleri eylemin 548'incisini gerçekleştirdi. İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, çok sayıda kişi katıldı.
 
Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, 548 haftadır kayıpların akıbetinin sorulduğunu ve 90'lı yıllarda bölgede bilerek ve isteyerek Kürtleri katletme ve kaybetme politikası izlendiğini ve buna karşı mücadele eden annelerin, kayıp yakınlarının başlattığı mücadelenin yıllardır devam ettiğini belirtti.
 
MEZARI OLMAYAN ÇOCUKLARIN COĞRAFYASI
 
Annelerin bu mücadelesinin muhakkak sonuç vereceğini ifade eden Zeytun, "Yarın bayram. Maalesef Kürtler nezdinde, özellikle kayıp anneleri nezdinde gerçek bir bayramın olmadığını belirtmek istiyoruz. Mezarı bulunmayan çocukların olduğu bir coğrafya gerçekliğiyle karşı karşıyayız. Devletin Kürtleri hafızasız bırakmak için bilinçli bir politikasının olduğunu belirtmek gerekir. Buna karşı hakikat ve adalet mücadelesinde mezarsız bırakılan bu gerçeğe rağmen annelerin mücadelesi devam etmekte. Bizler de annelerin bu mücadelesinde destek olmaya devam edeceğiz. Bir bayram arifesinde kuşkusuz konuşacağımız başka konular olmalıyken bizler bayram arifesinde tekrardan Türkiye'de yürütülen savaş ve şiddet çığırtkanlığını konuşuyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Zeytun'un konuşmasından sonra 90'lı yıllarda kaybedilen kardeşi Ali Tekdal'ın akıbetini soran İffet Mutaş, kaybolduğu günden bu yana kardeşini aradığını ve annesinin oğul hasretiyle gözlerini hayata yumduğunu belirterek, "Ben bu hasretle ölmek istemiyorum" dedi. Kardeşi Ali Tekdal'ın nasıl kaybedildiğini anlatan Mutaş, ölmeden kardeşinden bir haber almak istediğini ve gördüğü her gazeteciye "Bir mezar, bir kemik gördüğünüzde bana haber verin. Ben o kemikleri göğsüme basacağım. Onun kemiklerine ulaşayım yeterli. Herkes bayram hazırlığında biz buradayız" diyerek, her bayramın böyle geçtiğini söyledi.
 
Kayıp yakınları konuşmalarının ardından 5 dakika oturma eylemi yapıldı.