etkin haber

134

DİYARBAKIR

Mızraklı: Öcalan'ın çağrısına kayıtsız kalmayın

Katledilen Kürt siyasetçi Vedat Aydın'ın mezarı başında konuşan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Öcalan'ın son çağrısına dikkat çekerek, "Yapılan büyük çağrıya kayıtsız kalmamak gerekir. Bu barış çağrısı, hakikatin ta kendisine giden yolun başlangıcıdır" dedi.

- Pazar - 11 Ağustos 2019 - 11:10
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri, yöneticileri ve belediye eşbaşkanları, 5 Temmuz 1991'de JİTEM tarafından kaçırıldıktan sonra katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın Mardinkapı Mezarlığı'nda bulunan kabrini ziyaret etti.
 
HDP'lilere Aydın'ın ailesi, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) yöneticileri eşlik etti. 
 
HDP'liler Aydın'ın mezarı başında saygı duruşunda bulundu. Burada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, her bayram Kürtlerin ya mezar ziyaretlerinde ya da cezaevi kapılarında olduğunu belirtti. Bunun artık Kürtlerin kaderi olmaması gerektiğini ifade eden Uyanık, "Dün nasıl barış istiyoruz dediysek, kardeşlik istiyoruz dediysek, bugün de barış için mücadele etmeliyiz. İnanıyoruz ki, böylelikle geleceğimiz daha aydınlık olacak. Bu yolda canını feda edenler, dünyada yaşayan diğer halklar gibi Kürt halkı da özgür olsun istediler. Kürtler onurlu yaşasın istediler. Biz onların amaçları için, hayalleri için çalışmalıyız. Sabah akşam onların hayalleri için mücadele etmeliyiz" diye konuştu.
 
'BU SAVAŞ BÖYLE GİTMEZ'
 
Artık ölümler olmamasını ve kan dökülmemesini isteyen Aydın'ın ağabeyi Veysi Aydın "Barış içinde bir çözüme gidilsin. Bu son derece insani bir istektir. Bugün yaşadığımız coğrafyaya baktığımızda, 30 yıldır devam eden bir savaş var. Kuzey Suriye ve Güney'de de savaş var. İşgal var. Öyle görünüyor ki bu işgalciler kan dökmek istiyorlar. Halkın iradesini yok etmek istiyorlar. Böyle kutsal bir günde bu savaşın böyle gitmeyeceğini belirtmek istiyorum. Bu şekilde ilerlemez. Kürt sorunu Ortadoğu'da çözüme kavuşmalı artık. Kürt sorunu çözülmedikçe diğer halklar da huzura ermeyecektir" şeklinde konuştu.
 
'ÇAĞRIYA KAYITSIZ KALMAMAK GEREKİR'
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ise en son 7 Ağustos'ta avukatlarıyla görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yaptığı çağrıya dikkat çekerek, "Bugün Rojava başta olmak üzere ciddi anlamda bir yıkım yaşanıyor. Bir yangın yeri durumu var. Bunun için her şeyden önce bir diyaloğa, müzakereye ihtiyaç var. Çözüm dilini geliştirmeye ihtiyaç var. Yapılan büyük çağrıya kayıtsız kalmamak gerekir. Bu barış çağrısı her zaman hakikatin ta kendisine giden yolun başlangıcıdır. Bunun ayrımında olarak adımlar atılması gerekiyor" dedi.
 
Yapılan konuşmalar ardından Aydın'ın mezarına karanfil bırakıldı. HDP'liler mezarlıkta bulunan yurttaşlarla bayramlaşarak ziyaretini sonlandırdı.