etkin haber

272

ANKARA

Murat Çepni: Orman yangınları için tedbir alınıyor mu?

HDP İzmir Milletvekili Çepni, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'ye yaz aylarında yaşanan orman yangınlarına ilişkin önceden alınan önlem ve tedbirleri sordu.

ETHA - Salı - 11 Haziran 2019 - 13:58
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekolojiden sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, Ekoloji örgütlerinin orman yangınlarına önceden tedbir alınması için yaptığı çağrıya karşı, yaz aylarında yaşanan orman yangınlarına önceden tedbir alınması için ne gibi önlemler alındığını Bekir Pakdemirli'ye sordu.
 
Ormanların sağladıkları yarar nedeniyle ülkenin en önemli doğal varlığı olduğunu belirten Çepni, Birleşmiş Milletler'in (BM) 1992 yılında gerçekleştirdiği Çevre ve Kalkınma konferasında ormanların insanlık için "Hayat Destek Sistemi" kabul edildiğini hatırlattı.
 
'YANGINLAR YÜZDE 94 İNSAN KAYNAKLI'
 
Orman yangınlarının çıkış nedeninin yüzde 94 insan kaynaklı olduğunu vurgulayan Çepni, "Madencilik faaliyetleri, sanayi, enerji, turizm yatırımları ve nüfus artışı gibi etkenler ormanlar üzerinde büyük olumsuzluklar yaratmakta, çoğu zaman orman yangınlarına sebep olarak gösterilmektedir" dedi. Çepni, en çok yaz aylarında orman yangınlarının çıktığına dikkat çekti ve yangınların telafisi imkansız olduğunu dile getirdi.
 
HDP İzmir Milletvekili Çepni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:
 
-Bakanlığınız, iklim krizi ve diğer nedenlerle her yıl giderek artan orman yangıları için ne gibi tedbirler almıştır? Orman yangınlarında kullanılan hava araçlarının sayısı yeterli midir?
 
-Türkiye'de kaç milyon hektara orman alanı bulunmaktadır? 2002-2018 yılları arasında hangi illerde kaç hektar orman yanmıştır? Bu yangınlarda kaç dönüm tarım arazisi yok olmuştur? Tarım ve hayvancılık için zarar gören vatandaşların mağduriyetleri giderilmiş midir?
 
-Hangi illerde, kaç hektar alanda, orman yangını kasten çıkarılmıştır? Yangınların failleri belli midir? Gerekli soruşturmalar yapılmış mıdır? Anayasa'da "Orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz." ibaresi olmasına rağmen, gerekli yasalara  göre ceza alan kişiler olmuş mudur?  Orman yangınları konusunda Bakanlığınız caydırıcı tedbirlerin alınması için girişimlerde bulunmuş mudur?
 
-Yanan orman alanlarının kaç hektarı tekrar ağaçlandırılmıştır? İmara açılan alan ne kadardır? İmara açılan alanlar hangi amaçla açılmıştır? Hangi illerde hangi orman alanlarında konut ve otel vs yapılmıştır?
 
-Orman koruma faaliyetleri ve orman yangınlarını önlemek, söndürmek için orman mühendisi, orman koruma memuru vs. kaç personel görevlidir? Bu personellerin illere göre dağılımı nedir? Orman yangınlarına etkin müdahale için hava aracı personeli dahil görevli personellere gerekli eğitim verilmiş midir?
 
-Orman yangınları için meteorolojik veriler takip edilmekte midir? İllerde kriz masaları hazır mıdır?