etkin haber

313

İSTANBUL

Name Öztürk'ün avukatlarından duruşmaya çağrı

Kendisine sistematik işkence uygulayan kocasını öldüren Name Öztürk'e verilen hapis cezası istinaf mahkemesine taşındı. Öztürk'ün avukatları yarın görülecek duruşma öncesinde kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

ETHA - Salı - 14 Mayıs 2019 - 13:58
Evlendiği günden beri sistematik olarak şiddet gördüğü kocasını öldüren Name Öztürk'e verilen hapis cezası istinaf mahkemesine taşındı. Öztürk'ün avukatları yarın görülecek duruşma öncesinde kadınlara dayanışma çağrısında bulundu
 
Name Öztürk 25 Temmuz 2016'dan bu yana Bakırköy Kadın Hapishanesi'nde tutuklu. Kendisine evliliği boyunca her türlü şiddeti uygulayan ve olay gününden sadece birkaç ay önce boşandığı kocasını yine bir şiddet anında öldürmek zorunda kalan Name'nin istinaf duruşması 15 Mayıs Çarşamba saat 15.00'da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi'nde görülecek.
 
Name Öztürk'ün avukatları duruşma öncesi yaptıkları çağrıda "Name kendisini öldürmek üzere olan eski kocanın şiddetini savuşturmasaydı,hayatina sahip çıkmasaydı bugün aramızda olmayacaktı. Eski kocasının her türlü şiddetine uğrayan, boşanmadan sonra dahi her günü işkence ile geçen, eski kocası tarafından defalarca öldürülmeye çalışılan Name'nin canını kurtarmaktan başka seçeneği yoktu. Name,TCK'da meşru müdafaa başlığıyla düzenlenen hükümde de açıklandığı üzere kendisine yönelen haksız saldırıyı defetmistir. Ancak cezaevinde tutulmaktadır" dedi.
 
Name Öztürk ile dayanışmak için bu akşam saat 20.15'de "#NameİçinAdalet" hastagı ile dayanışma eylemi yapılacak.