etkin haber

143

İZMİR

Nartoğlu: İşe iadeler gerçekleşene kadar açlık grevimi sürdüreceğim

CHP'li Çiğli Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçilerin direnişi sürerken, işçilerden Zeynel Nartoğlu açlık grevine başladı. Nartoğlu, taleplerinin karşılanmaması doğrultusunda direnişini CHP Genel Merkez binası önünde sürdüreceğini duyurdu.

- Perşembe - 4 Temmuz 2019 - 13:24
Çiğli Belediyesi'nden Tüm Bel-Sen üyesi 19 sözleşmeli memur "Güvenlik soruşturması sözleşmeli memur alımında yer almalıdır" ibaresi gerekçesiyle 26 Nisan'da işten çıkarıldı. Ardından sendika ve belediye yönetiminin görüşmeleri sonrası 6 emekçi işine geri döndü.
 
İşlerine geri dönemeyen 13 emekçi ise belediye önünde oturma eylemi yaparak mücadelelerini sürdürüyor. İşten atılan Zeynel Nartoğlu ise belediye önünde açlık grevine başladı. Direnişinin 3. gününde ETHA'ya konuşan Nartoğlu, sürecin artık bir onur ve adalet mücadelesi olduğunu söyledi. Nartoğlu, "Direnen arkadaşlarımız sözleşmeli ve Çiğli Belediyesi'nin şirketlerinde çalışan arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımız direnişten sonra gerekli görüşmeleri hem CHP Genel Merkezi ile hem de il başkanlığı üzerinden yaptı. Fakat sonuç alamadığımız gibi durumun eve ekmek parası götürmek dışında bir onur ve adalet mücadelesini olduğunu anladık" dedi.
 
31 Mart seçimleri süresinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "hiçbir işçi işten çıkarılmayacak" sözünü hatırlatan Nartoğlu, güvenlik soruşturmasının bahane edilmesinin de parti politikasına aykırı olduğunun altını çizdi. Nartoğlu, "Esasında Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü arkadaşların işten çıkarılmasının farklı nedenlerinin olduğunu söylüyor; çete, şebeke, bankamatikçi gibi ama bunun böyle olmadığını biliyoruz. Bu söylemlerle açıklamayı geçiştiriyor. İşten çıkarılmaların tek nedeni belediye başkanının yanında olmayışımızdır" dedi. Nartoğlu, yerel seçimlerde CHP'ye oy verdiklerini vurguladı.
 
"İşten çıkarılmalar son bulsun, işten çıkarılan arkadaşların işe iadeleri yapılsın, çalışan emekçi arkadaşlarımıza yönelik mobbing uygulamaları son bulsun ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü seçim döneminde halka verdiği projeleri hayata geçirsin" talepleri ile açlık grevine başladığını söyleyen Nartoğlu, şöyle devam etti: "Bu talepler hayata geçene kadar açlık grevime devam edeceğim. Arkadaşlarım da destek için oturma eyleminde. Eğer süreç bu şekilde devam ederse açlık grevim eylemimi CHP Genel Merkez binası önünde sürdüreceğim."