etkin haber

433

İZMİR

Oktay: YHK'nın TÜPRAŞ kararı kabul edilemez

Toplu iş sözleşmesine ilişkin her süreci işçilerle paylaştıklarını ve ortak bir karar aldıklarını kaydeden Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Oktay, YHK'nın işçilerden yana bir karar almadığını vurguladı. Yeni bir hareket planı çıkaracaklarını belirten Oktay, toplu sözleşmenin bu halde kalmayacağının altını çizdi.

- Salı - 2 Temmuz 2019 - 11:15
Koç Holding'in 3 yıllık sözleşme, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinlerinin azaltılması dayatmaları nedeniyle tıkanan TÜPRAŞ toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu (YHK) tarafından Koç'un talepleri doğrultusunda bağıtlandı.
 
İşçilerin temel alım gücünün arttırılması, güvenlik olarak çalışan işçilerin yüzde 25 daha düşük olan maaşlarının eşitlenmesi, yüzde 41 olan vergi diliminin yüzde 15 olarak sabitlenmesi, sosyal yardım paketlerinin arttırılması talebiyle greve çıkan TÜPRAŞ işçileri haftalardır işyerlerinde direniyor.
 
Yüksek Hakem Kurulu'nun bağıtladığı TİS'e göre; üç yıla çıkarılması, vardiya sisteminin değişmesi, mazeret izinlerinin amirlerin onayıyla 8 günde bırakılması ve ücret zammının ise yüzde 6 olarak belirlenmesi yönünde oldu.
 
'BU KARAR KABUL EDİLEMEZ'
 
Aliağa'da bulunan TÜPRAŞ'ta 6 aydır mücadele eden işçiler karara tepki gösterirken, Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay kararı ETHA'ya değerlendirdi. YHK'nın bu kararının kabul edilemez olduğunun altını çizen Oktay, görüşmelere ilişkin her süreci işçilerle paylaştıklarını ve ortak alınan kararlara göre hareket ettiklerini kaydetti.
 
Genel merkez ve dört şube olarak görüşüp ortak bir karar alacaklarını belirten Oktay, yapılan hataları da gözden geçirerek kendilerine yeni bir yol haritası çıkaracaklarını vurguladı. YHK işçiden yana karar almadığı için eleştiren Oktay, "Toplu sözleşme burada kalmayacak" dedi.