etkin haber

489

HATAY

Özsavunma uygulayan Havva Zor'a 15 yıl hapis cezası

Kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayıp, cinsel istismarda bulunan erkeği öldürmekten yargılanan Havva Zor'a, "haksız tahrik indirimi" uygulanarak 15 yıl hapis cezası verildi.

- Cuma - 12 Temmuz 2019 - 17:52
Kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayıp, cinsel istismarda bulunan evli olduğu Mikail Zor'u özsavunmasını kullanarak öldürmek zorunda kalan Havva Zor hakkında "kasten öldürme" iddiasıyla müebbet hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması bugün görüldü.
 
İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Havva Zor ve avukatı hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan Havva, önceki duruşmada verdiği savunmayı yineleyerek, "Kızım için öldürdüm" dedi.
 
Ardından savunma yapan Havva'nın avukatları Mehtap Sert ve Nevzat Ercan, Mikail Zor'un şizofren hastası olup yüzde 80 raporuna dayanarak suç işlediğini belirtti. Avukatlar, Havva'nın kızı için Mikail'i öldürdüğünü dile getirerek, "Meşru müdafaadır; aksi kanaatte iseniz tahliyesini talep ediyoruz" diye savunma yaptı.
 
TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI
 
Savcı esas hakkında mütalaasını vererek, Havva'ya "haksız tahrik indirimi" yükümlerinin uygulayıp, "kasti öldürmekten" ceza almasını talep etti. Mahkeme heyeti, Havva'nın kendisinin ve çocuklarının sistematik şiddete maruz kalması ve kızının cinsel istismara maruz kalmasına dikkat çekerek "haksız tahrik indirimi" yükümlerinin uygulanmasına karar verdi. Heyet, Havva'ya "kasti öldürmekten" 18 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti Havva'nın duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak verilen cezada indirime giderek, 15 yıl hapis cezası verdi.
 
Verilen cezayı değerlendiren Avukat Mehtap Sert, meşru müdafaa yükümlerinin uygulanmasını istediklerini ancak mahkeme heyetinin bu taleplerini reddederek, "haksız tahrik indirimi" yükümlerinin uygulanmasına karar verip Havva'ya 15 yıl hapis cezası verdiğini söyledi. Sert, verilecek olan en az cezanın verildiğini ve bunun bir kazanım olduğunu söyleyerek, istinaf yolunun açık olup, davanın takipçisi olacaklarını kaydetti.