etkin haber

97

İSTANBUL

Özsüt işçilerinden pazartesiye kadar mühlet

Hakları için direnen Özsüt işçileri Kadıköy'de çalıştıkları şube önünde bir kez daha açıklama yaptı. İşçiler, haklarının ödenmesi için Özsut'a pazartesi gününe kadar mühlet verdiklerini belirterek, “Yoksa sizi ve bizi çok zor bir süreç bekliyor” uyarısında bulundu.

- Cuma - 26 Temmuz 2019 - 18:55
Özsüt işçileri, ödenmeyen maaşları ve tazminatları için bugün de Kadıköy'deki şube önünde açıklama yaptı.
 
İşçilere Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ve Türkiye Petrol İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Tekik destek verdi.
 
'PAZARTESİYE KADAR MÜHLET'
 
Özsüt işçisi Umut Marangoz, Özsüt'ün farklı şubelerinin günlük 15 bin TL ciro yaptığını belirterek, Özsüt işverenine, haklarını ödemesi için pazartesi gününe kadar süre verdiklerini belirtti, “Yoksa sizi ve bizi çok zor süreç bekliyor" dedi.
 
İçeride arkadaşlarının direndiğini söyleyen Marangoz, "Arkadaşlarımız içeride, biz dışarıda direniyoruz. Arkadaşlarımıza psikolojik baskı uyguluyorlar ama yasal haklarımızı kullandığımız sürece onlar yenilecek" şeklinde konuştu.
 
'HAKLAR, İŞÇİNİN ALIN TERİ KURUMADAN ÖDENMESİ GEREKİYOR'
 
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, ülkenin ağır bir ekonomik krizden geçtiğini hatırlattı. Hayat şartlarının ağırlaştığını ifade eden Kemalbay konuşmasına şöyle sürdürdü: "Aylar boyu ücret almamanın ne demek olduğu çocuklarını harçlık vermek zorunda olan işçiler biliyorlar. İşçilerin ücretlerin ödenmemesi asla kabul edilemez. Türkiye'de çalışma koşullarının ağırlaştığını fark ediyoruz, direnebilmek dayanışma ve örgütlenmek itiraz etmekle mümkün. Ücreti alamayan işçilerin protesto etmesinden daha doğal bir şey olmaz. Her zaman hakta bahsedenler işçilerin emeklerini vermeye sıraya geldiğinde her şeyi unutuyorlar. İşçinin alın teri kurumadan ödenmesi gerekir. Her şeyi takip editörünüzde, işçilerin hakkini takip etmiyorsunuz. Biz burada Özsüt işçilerinin yanındayız. Biran önce işçilerin haklarının verilmesi gerekiyor. Karşımızda sermaye varsa karşısında sendikalı örgütlü işçiler olmuştur. Özsüt sorumluluklarını yerini getirene kadar dayanışmayı büyüteceğiz."
 
'PATRONLAR İKTİDARA GÜVENİYOR'
 
DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, Özsüt'ün her gün binlerce lira ciro yapmasına rağmen 2 işçinin maaşlarını aylardır ödemediğini hatırlattı. İşçilerin yasalar haklarını istediklerini vurgulayan Saygılı, "Patron, hükümete dayanarak, siyasal iktidara dayanarak işçilerin haklarını vermiyor. Bu iktidarın kurumları, işçinin hakları vereceksin dese anında öder. Başka bir şeye güvenmiyorlar. Bu adaletsizlik, sadece burada işlenmiyor. Kadınlara şiddet, çocuklara istismar ediliyor. Haklarımıza, inançlarımıza yönelik saldırıları her tarafta görebilirsiniz. İşçiler sendikalı olduğu için işten atılıyor" diye belirtti.
 
'AÇLIĞA MAHKUM EDENLERİN DÜKKANLARI KAPANSIN'
 
Saygılı, şöyle devam etti: "İstanbul'un merkezi Kadıköy'de, işçilerin ücretlerini ödememe gibi bir pervasızlık yapılıyor. Bir emekçinin devlete 20 lira vereceği olsa, hemen haciz gönderirler. Haciz gönderenler, neden buraya haciz göndermiyor. Adil davranış, bir tane buzdolabını satarsın özsuyu verirsin işçinin hakkını. İşçilerin çocuklarını açlığa mahkum edenlerin dükkanları kapansın, sarayları kapansın."
 
Petrol-İş Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Tekik, dayanışma ruhunun yıllardır terörize edilmeye çalışıldığını vurguladı. Hak arama mücadelesinin AKP'ye rağmen yürütüldüğüne dikkat çeken Tekik, "Bu direniş adacıklarını birleştirmek ve patronların ensesine şamar gibi binmek gerekiyor. Bugün hak arama mücadelesinde tüm halkımızın ve işçi sınıfın her daim yanında olacağız" diye konuştu.