etkin haber

143

İSTANBUL

Özsüt işçilerine destek veren Piroğlu: Dayanışma ezilenlerin silahıdır

Özsüt işçilerinin direnişi devam ediyor. Bugün yapılan eyleme destek veren HDP milletvekili Musa Piroğlu, "Dayanışma ezilenlerin tek silahıdır. Özsüt işçisine sahip çıkarsak, yarın başımıza gelen, gelecek olan engeli, engelliyoruz demektir" dedi.

- Pazartesi - 29 Temmuz 2019 - 10:25
Aylardır maaşları, mesai ücretleri ve ihbar tazminatları ödenmeyen ve 3 Temmuzdan bu yana direnişte olan Özsüt işçilerinin eylemi sürüyor. Kadıköy Özsüt Şubesi önünde bugün yapılan eyleme Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Musa Piroğlu destek verdi.
 
"Özsüt sözünü tut hakkımızı var" ve "Özsüt işçileri yalnız değildir" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Piroğlu, "Devasa bir firma neden işçinin hakkını yemeye tenezzül eder? Cevabı bir tane işçinin bütün işçileri, bütün yoksulları ilgilendiriyor da ondan. İşçiler bir kere kazanırsa her zaman haklarını ister. İşverenler, işçilerin haklarını aramasını istemiyor. Bu yüzden de işçinin direnmesini istemiyorlar. Bu yüzden işten atıyorlar. Bu yüzden polisi buraya yığıyorlar. Bu yüzden direnişi boğmaya çalışıyorlar" dedi.
 
'DAYANIŞMA EZİLENLERİN SİLAHIDIR'
 
Bu işçilerin hak edişi patronların bir gecelik yemek maaşı olduğunu vurgulayan Piroğlu, "Çocuklarının bir günlük harçlığı ve yemek parasıdır. Patronlar, servet içinde yüzüyorlar. 80 yıldır işçinin kanıyla besleniyorlar. İşçinin hakkını vermemek için her şeyi yapıyorlar. Ama biz bunu fark ettiğimiz gün karşısında durabiliriz" diye konuştu. Piroğlu, "Dayanışma ezilenlerin tek silahıdır. Özsüt işçisine sahip çıkarsak yarın başımıza gelen, gelecek olan engeli, engelliyoruz demektir" dedi.
 
Piroğlu'nun konuşmasının ardından basın açıklamasını okuyan Cansu Sayra Andaç, Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında alınterimiz, hakkımız gasp edilen işçiler olarak 24 gündür direnişte olduklarını belirtti. Andaç, "18 emekçi ve arkadaşımızın hakkını gasp eden direniş sonrası ise geri adım atarak 16 arkadaşımızın maaşını ödedi fakat hala 2 arkadaşımızın hakları teslim edinceye kadar 24 gündür olduğu gibi burada, Özsüt önünde direnişte olacağız" diye belirtti.
 
"Bizler, yalılarında oturup işçilere masallar okuyan patronlar değiliz, bizler 3 milyon doları aşkın fiyatıyla boğaza sıfır malikane de oturan Özsüt ortağı değiliz" diyen Andaç, "Bizler sabahın köründe uyanarak otobüs bekleyen, akşam evine ekmek götürmek için köle gibi çalıştırılan, hakkını arayınca kapı önüne koyulmakla tehdit edilen bütün bunların yanında asla güçsüz olmayan emekçileriz" dedi.
 
'ÖZSÜT ÜRÜNLERİNİ BOYKOT EDİN'
 
Asla yalnız olmadıklarını vurgulayan Andaç, kendilerinin dışarıda, 8 arkadaşlarının ise içeride grevde olduğunu hatırlattı. Andaç, "Birlikte mücadelemiz sermaye sahiplerini de korkutacak, bizi sömüren patronları da yenecek. Saraylardan, yalılardan, konaklardan, vaaz edilenlerin ezilenlerin hayatında bir hükmü yoktur. Bizler geçinemiyoruz" diye konuştu.
 
Özsüt ürünlerini boykot çağrısını yineleyen Andaç, "Yalılarında rahat rahat oturarak bizim alınterimizi vermeyen patronlardan, büyük sermaye sahiplerinden ve işbirlikçilerinden hakkımızı alana kadar Özsüt ürünlerini boykot edin. İşçinin hakkını vermeyen işletmenin çayını içmem, pastasını yemem deyin" diye belirtti.
 
Polis baskısına da değinen Andaç, "İşçilere saldıranlara, saldırı emri verenlere, grevdeki arkadaşlarımıza tehdit savuranlara haklarımıza, hayatımıza saygı duymayı öğreteceğiz. Zevki sefa içinde olanlar da bilsinler ki bu halde olmamıza sebep oldukları için rahat etmeyecekler, ettirmeyeceğiz. Direnişi gün gün, sokak sokak büyütmeye, emekten yana olan herkesi davet ediyoruz. Patronlara, sermaye, bize saldıranlara ufak bir hatırlama yapıyoruz. Haksızlık varsa direnişte var" diye kaydetti.
 
Açıklamanın ardından işçiler "Çav Bella" marşını söyledi.