etkin haber

242

PARİS

Paris'te Dersim şehitleri anıldı

MLKP/FESK Kır Gerilla Komutanı Taylan Kutlar ve gerillası Hıdır Çallı, Fransa'nın başkenti Paris'te anıldı.

- Pazar - 21 Temmuz 2019 - 14:27
Dersim'in Ovacık İlçesi kırsalında 10 Temmuz günü TSK'nın bombardımanında ölümsüzleşen MLKP/FESK Kır Gerilla Komutanı Taylan Kutlar ve gerillası Hıdır Çallı, Fransa'nın başkenti Paris'te anıldı.
 
ACTIT Lokalinde gerçekleşen anmaya çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anma, ölümsüz gerillaların görüntülerinin olduğu sinevizyon gösterimi ile sürdü. Anmada MLKP adına yapılan konuşmada "Faşist sömürgecilik Dersim'de yoldaşlarımız Taylan Kutlar, Hıdır Çallı ile birlikte siper yoldaşları 3 PKK gerillasını katletti. Halklarımıza onurlu bir miras bırakan ölümsüzlerimiz dirençli mücadele tarihimize bir nakış daha işlediler. Onların mücadeleleri halklarımızın ve tüm ezilenlerin haklı gururu olacaktır. Faşist şeflik zulmü başeğmeyenlerin mücadelesi ile sona erdirilecektir" denildi.
 
Yapılan konuşmanın ardından MLKP Kürdistan Örgütü'nün açıklaması okundu.
 
Anmaya Taylan Kutlar'ın akrabaları katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmada "O'nu siz yoldaşları bize anlatabilirsiniz. Çünkü ömrü yoldaşları ile birlikte mücadelede geçti. Çok küçük yaşlarda devrimci oldu. Anısını saygıyla yaşatacağız" diye belirtildi.
 
Anmaya MKP ve Partizan katılarak birer konuşma yaptı.