etkin haber

145

PARİS

Paris'te HBDH'nin kuruluş yıldönümü konulu panel

Fransa'nın başkenti Paris'te HBDH'nin 4. kuruluş yıldönümü vesilesiyle bir panel düzenlendi. Panele gazeteci-yazar Ziya Ulusoy ile Ermeni Soykırımı üzerine kitaplar da yazmış olan yazar Nazarat Vartanoğlu panelist olarak katıldı.

- Pazartesi - 18 Mart 2019 - 19:36
Halkların Birleşik Devrim Hareketi'nin (HBDH) 4. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Fransa'nın başkenti Paris'te panel düzenlendi. Paris DTM'de düzenlenen panelde gazeteci-yazar Ziya Ulusoy ve Ermeni Soykırımına ilişkin de kitapları olan yazar Nazarat Vartanoğlu katıldı.
 
Panelde söz alan yazar Nazarat Vartanoğlu, Türk devleti faşizminin katlettiği devrimcileri anarak konuşmasına başladı. "Dünyanın her yerinde katliamlar yaşanırken, elbette ki bizim için en yakın ve yakıcı olan gelişmeler, Türkiye ve Kuzey Kürdistan'daki baskılar ve bu baskılara karşı verilen mücadelelerdir" diyen Vartanoğlu, şunları söyledi:
"Bu baskıların devam ettiği koşullarda ülkemizde bir güç birliği oluşturuldu. Bu güç birliği başta Kürt Ulusal Hareketi ve 9 Türkiyeli devrimci hareketin birlikte oluşturduğu HBDH'dir. Kuruluşundan bu yana geçen 3 yıl içerisinde verilen mücadeleler, yalnızca Kürdistan'la sınırlı değildir. Aynı zamanda; Gümüşhane ve Trabzon gibi Karadeniz'in bazı bölgelerinde de belirli mücadele verilmiş ve faşizme kayıplar verdirilmiştir. Toroslarda ve Amonos Dağları'nda da bu mücadelenin verilmesi kararı doğrultusunda mücadele edilmiş ve daha geniş alanlara yayma kararı da alınmıştır.
 
"Birlikte alınmış, birbirinden kopuk olmayan, düşmana karşı mücadele eden güçlerin birliktelikler oluşturarak HBDH safları içerisinde verdikleri bir mücadeleydi. Bu birlikteliği bize, Türk devletinin saldırıları dayatmaktadır. Devrimci ittifaklar, hayatın nesnel koşulları doğrultusunda elbette ki yürütülmektedir."
 
HBDH öncesi de bu hareketlerin ortak mücadele etmesine, eylem birlikteliğine rağmen, ortak bir platformda bir araya gelinemediğini de sözlerine ekleyen Vartanoğlu, Türk devletinin saldırılarına karşı birleşerek ortak mücadelenin önemine dikkat çekti.
 
Gazeteci-yazar Ulusoy ise Kadın Birleşik Devrim Hareketi'nin (KBDH) de kurulduğunu ve önemli eylemler gerçekleştirdiğini söyledi.
 
"Kırlarda çok büyük fedakarlıklarla yapılan bu eylemlerin kendisi de etkisi de büyüktü ama; bunu kentlerde yapılan eylemler için söyleyemeyiz. Etkisi az kalıyor. O zaman, bizim kentlerde de hem askeri direnişe önem vermemiz hem de Kadın Devrim Hareketi'nin kırlarda vurduğu büyük darbeler kentlerde de kadınlar cephesinden büyütülmelidir. Kitlenin en barışçı eylemlerinden kitle militanlığına, fiili meşru mücadelelere kadar, hepsini yaymamız lazım. Kadın, işçi sınıfı, gençlik, semt mücadelelerini yaymamız, güçlendirmemiz gerekir" diyen Ulusoy, faşizm olsa da yasal hakların devam ettiği fikrinin büyük bir yanılsama olduğunu ifade etti.