etkin haber

100

PARİS

Paris'te Rackete destek eylemi: Hayat kurtarmak suç değildir

See-Watch 3 adlı yardım gemisinin kaptanı Carola Rackete'in tutklanmasını protesto etmek ve mültecilerle dayanışmak için Paris'te eylem yapıldı.

- Perşembe - 4 Temmuz 2019 - 08:16
Mültecileri kurtardığı için See-Watch 3 adlı yardım gemisinin kaptanı Carola Rackete'in tutklanmasını protesto etmek ve mültecilerle dayanışmak için Paris'te eylem yapıldı.
 
Paris Stalingrad Meydanında 160 kurum ve örgütün çağrısı ile bir araya gelen kite dayanışma sonucu Carola Rackete'in özgürlüğüne kavuşmasını "bu bir insanlık zaferidir" diyerek alkışlarla kutladı.
 
Eylemde CRİD, SİMAD ve Sınır Tanımayan Doktorlar adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda, "insan hayatını kurtarmak asla bir suç değil insanlık görevidir" denilerek mülteci ölümlerine dikkat çekildi. Avrupa ülkelerinin ve özellikle Fransa devletinin mülteci ölümlerinde ve kötü yaşam koşullarındaki rollerine vurgu yapılan konuşmalarda, dayanışmaya ve hayat kurtarmaya devam edeceklerini ifade ettiler.
 
ACTİT eyleme "Emperyalistlere insanlık dersi veren Carola yalnız değildir", "Hayat kurtarmak suç değildir" diyen cesur yürekli kaptana selam olsun", "Mültecilik bir haktır utanç sınırları kalksın" dövizleriyle katıldı.
 
31 yaşındaki Carola Rackete See-Watch 3 adlı yardım gemisinin kaptanı. Geçen ay 20 mürettebat ile birlikte, Akdeniz'de seyrederken İtalya açıklarından 53 göçmen kurtardı. 17 gün boyunca bu insanları karaya çıkarabilecekleri güvenli bir liman aradı. Gemide yiyecek içecek kalmayıp koşullar ağırlaşınca İtalya'nın izin vermemesine rağmen, geçen çarşamba günü gemisini Lampedusa adasına yanaştırdı. Sağlık durumu ağır olan 12 göçmeni karaya çıkarıldı, ama geminin limana demirlemesine izin verilmedi. Carola ise 60 saat daha bekledikten sonra, cumartesi günü gemideki durumun daha da ağırlaşması üzerine hapis cezasını göze alarak yasağa uymadı ve gemiyi limana yanaştırıp yolcularını indirdi. "Yasadışı göçe yardım ve İtalya karasularını ihlal etmek"le suçlanan Carola Salı günü görülen durşmanın ardından serbest bırakıldı.
 
Carola Rackete, "Benden bu insanları Libya'ya geri göndermemi istediler. Yani savaş olan bir ülkeye. Ben de bana verilen emirlere uymama hakkımı kullandım" diyor ve ekliyor: "Benim hayatım kolay oldu. Üç üniversiteye gittim, 23 yaşında mezun oldum. Beyazım, Almanım, zengin bir ülkede ve doğru pasaportla doğdum. Bunu fark ettiğimde, benimle aynı fırsatlara sahip olmayanlara yardım etmenin ahlaki zorunluluğunu hissettim" dedi.