etkin haber

188

KIRŞEHİR

PETLAS/AKO'da 40 işçi işten çıkarıldı

Kırşehir'deki PETLAS Fabrikası'nda yaklaşık 40 işçi sendikalı oldukları için işten çıkarıldı. PETLAS'ta 16 Temmuz günü direniş başlıyor.

- Pazartesi - 15 Temmuz 2019 - 13:09
Kırşehir'de bulunan ve 400 işçinin çalıştığı PETLAS'da işçiler Nakliyat-İş Sendikasına üye olmasının ardından PETLAS patronları işçilere önce sendikadan ayrılmaları yönünde baskı yaptı. Sendikalarından ayrılmayan işçiler ise işten atıldı. 8 Temmuz'da başlayan işten atılamalar devam etti. İşverenin baskısına da boyun eğmeyen yaklaşık 40 işçinin iş akdi feshedildi. İşçiler İş Kanunu'nun 25/II-e maddesine gösterilerek, tazminatları gasp edilerek işten atıldı.
 
Nakliyat-İş Sendikası konu ile ilgili "PETLAS/AKO işvereni işçi ve sendika düşmanlığı yapıyor. Sendikamıza üye işten çıkartılan işçi sayısı 25'e çıktı. Salı günü, sendika ve işçi düşmanlığına karşı kitlesel basın açıklaması ile birlikte direnişe başlıyoruz. Atılan işçiler geri alınsın. Yaşasın PETLAS/AKO direnişimiz" açıklamasında bulundu.
 
16 Temmuz 2019 Salı günü Nakliyat-İş Sendikası, PETLAS fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirerek direnişe başlayacak.