etkin haber

172

İSTANBUL

Prokom işçileri sendika hakkı için yürüdü

Deriteks’e üye oldukları için işten çıkarılan Prokom Kompansatör işçileri, yürüyüş yaptı. Deriteks Genel Başkanı Musa Servi, Prokom yönetimin hukuksuzluk yaptığını belirterek, işçilerin işe alınmasını istedi.

- Salı - 23 Temmuz 2019 - 09:09
Tuzla'da bulunan Prokom Kompansatör işçileri Deri ve Konfeksiyon İşçileri Sendikası Sendikası'na (Deriteks) üye olan işçiler, baskı ve tehditlere maruz kaldı. Patronun, sendikadan istifaya zorladığı işçilerden 9’u işten atıldı. 
 
Deriteks üyeleri, işten atmaları protesto etmek için Tuzla Erdem Sanayi Sitesi önünde toplanan işçiler, "Sendika hatır engellenemez", "Atılan işçiler geri alınsın", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları ile Prokom Kompansatör fabrikasının önüne yürüdü. 
 
Burada açıklama yapan Deriteks Genel Başkanı Musa Servi yaptığı konuşmada, sendikanın Anayasal bir hak olarak işçilere tanındığını belirtti, her işçinin serbestçe sendikaya üye olabileceğini söyledi. 
 
Servi, sendikal nedenle işten çıkarmanın kanunen yasak olduğunu hatırlatarak, Prokom’un yasaları çiğnediğini kaydetti. Servi, Prokom yönetimin, geçtiğimiz hafta işçilerle görüşerek, sendikaya üye olup olmadığını sorguladığını, işçilerin rencide edildiğini ve 9 işçinin iş akitlerinin fesh edildiğini aktardı.
 
Fesihlerin usulsüz olduğunu ve işçilere okutulmadan imzalatıldığını kaydeden Servi, imzalatılan belgelerde işçilerin haklarını aramak için dava açmalarını engelleyecek ifadelerin yer aldığını belirtti. 
 
Servi, "Eğer ortada bir suç varsa bu suçu işçiler değil, işçilere sendikayı karalayan, sendikalaşma hakkını engelleyen, baskı yapan ve işçileri sırf sendikalı oldukları için işten atan Prokom işlemiştir" dedi. 
 
Prokom’un sendika karşıtı, hukuksuz tavrını sürdürmesi halinde konuyu uluslararası arenaya taşıyacaklarını vurgulayan Servi, atılan işçilerin derhal işe alınması çağrısı yaptı.