etkin haber

74

ANKARA

PSAKD: Kanlı ellerinizle dergahlarımıza giremezsiniz

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, yaptığı yazılı açıklamayla çete lideri Sedat Peker'in Aleviler için kutsal yerlerden biri olan Abdal Musa Türbesi'ne silahla girmesine tepki gösterdi. Açıklamada, "Evet dergahlarımızın kapısı herkese açıktır. Ama bizim 'herkes'den kastımız; katiller, tecavüzcüler, çeteciler ve sapıklar değildir" ifadelerine yer verildi.

- Çarşamba - 14 Ağustos 2019 - 07:47
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi, başta akademisyenler olmak üzere muhalifleri tehdit eden, oluk oluk kan akıtacaklarını söyleyen, çete lideri Sedat Peker'in, Antalya Elmalı'daki Abdal Musa Dergahı'nı silahla girmesine tepki gösterdi.
 
Sedat Peker'in, Abdal Musa'nın huzurunu kirlettiği vurgulanan açıklamada, “Abdal Musa'nın temsili resminde kalbinin tam üzerine saplanmış bir ok vardır. Bu resimde bize verilen mesaj ise; 'Savunmasız bir cana atılan oku biz kendi bedenimizde hissederiz' der. Böylesine doğayı ve yaşamı savunan Alevilerin kutsallarından Abdal Musa dergahına bu gün silahları ile bir çete girdi. Organize suç örgütü elebaşı, AKP-MHP beslemesi Sedat Peker adındaki tescilli çeteci, silahlı adamları ile saygısızca sürü halinde Abdal Musa'nın huzurunu kirlettiler. Sedat Peker'i de ona bu cesareti verenleri de tanıyoruz. 'Kanınızla duş alacağız, oluk oluk kan akıtacağız' diyenler de, Madımak davasının sözde zaman aşımına 'hayırlı olsun' diyenler aynıdır" denildi.
 
'KATİLLER, TECAVÜZCÜLER GİREMEZ'
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
 
"Bizim kutsal mekanlarımıza giremezsiniz! Haddinizi bilin! Ormanlarımız talan ediliyor, ırmaklarımız, vadilerimiz, köylerimiz talan ediliyor. Bütün yaşam alanlarımızı işgal edip zehir saçıyorsunuz. Sıra dergahlarımıza mı geldi? O pis, kanlı elinizi ve dilinizi derhal çekin kutsalımızdan! Hiç kimse 'burası dergah herkes gelebilir' diyemez. Evet dergahlarımızın kapısı herkese açıktır. Ama bizim 'herkes'den kastımız; katiller, tecavüzcüler, çeteciler ve sapıklar değildir. Bu yapılanı dergahımıza bir saldırı olarak görüyor ve asla unutmayacağımızı da önemle belirtiyoruz."