etkin haber

198

QAMIŞLO

Qamişlo'da işgal karşıtı miting düzenlendi

Kuzey ve Doğu Suriye'nin Qamışlo kentinde binlerce kişi TSK'nın Efrin ve Güney Kürdistan'a yönelik saldırılarını protesto etti.

- Salı - 25 Haziran 2019 - 19:35
Kuzey ve Doğu Suriye Qamişlo kentinde binlerce kişi TSK'nın Efrin ve Xakurke'ye yönelik operasyonlar protesto etti.
 
Şehit Xebat Sahasında "Efrin'den Bradost'a işgale Hayır" sloganlarıyla toplanan kitle miting düzenledi. Mitinge PYD, SYPG, JKŞ, CKŞ, Kongre Star, Şehit Aileleri Kurumu, YCR, TEV-DEM, Ezidi Evi katıldı.
 
Düzenlenen miting Bradost'ta ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşen savaşçılar anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Cizire Kantonu Kadın Meclisi adına Semira Abdullah ve Cizire Kantonu halkın adına Talat Yunis birer konuşma yaptı.
 
Öncelikle 2015 yılında IŞİD çetelerinin Kobanê'de gerçekleştirdiği katliamda yaşamını yitirenleri anan Talat Yunis, "Dün IŞİD çetelerini destekleyerek topraklarımızda işgalci Türk devleti nasıl ki katliamlar yaptıysa bugünde aynı kirli işbirliği ile Güney Kürdistan topraklarını işgal etmeyi amaçlıyor. Bütün halkımız dört parça Kürdistan'da nasıl Kobanê direnişini sahiplendilerse bugün de Güney Kürdistan'da işgalci Türk devletine geçit vermeyecek" diye belirtti.
 
AKP/Saray iktidarının işgal zihniyetinin halk iradesi karşısında yenileceğini dile getiren Yunis, "Erdoğan insanlık dışı saldırılar ile Efrin'i işgal etti. Efrin işgali demografik yapının değişiminin önünü açtı. Türk devleti burada bütün halkları bir birine düşman ederek bölge halklarına karşı suç işlemeye devam ediyor. Türk devleti şovenist ve faşist zihniyeti ile Kürdistan'ın bütün bölgelerini işgale kalkıyor. Biz bütün saldırılara karşı halkların ittifakı ve birlikte mücadele ederek cevap vereceğiz. Burada Kürt, Arap, Ermeni bütün halklar işgalci Türk devletinin Güney Kürdistan'a yönelik işgal saldırısına karşı alanlara çıktı" dedi.
 
AKP ve MHP bloğunun bölgede barış ve huzuru ortadan kaldırmaya çalıştığını vurgulayan Talat Yunis, "İşgalci Türk devleti Suriye'de ve bölgede krizin sürmesini amaçlıyor. Erdoğan bölgede demokratik çözümün öne çıkmaması, halkların kardeşliğinin büyütülmesini engellemek için işgal saldırılarını halklar üzerinden geliştirerek devam ediyor. Biz bu topraklarda üçüncü yolda işgale ve bölgede kriz çıkartmak isteyenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu halkımız nasıl ki bütün dünyanın başına bela olan IŞİD çeteleri bu topraklarda nasıl yerle bir ettiyse şimdide Güney Kürdistan ve Suriye'de krizi büyütmek ve halklar arasında savaş çıkartmak isteyenlşere karşı Kuzey ve Doğu Suriye'de yaşayan halklar olarak en büyük cevabımızı direnişimiz ile vereceğiz" diye kaydetti.
 
TSK'nın Güney Kürdistan'a başlattığı operasyonun hukuksuz olduğunu söyleyen Talat Yunis, "Türk devleti uluslararası güçlerin sessizliğini fırsat bilerek Güney Kürdistan'daki özgürlük alanlarına saldırılarını daha fazla artırarak sürdürüyor. Dört parça Kürdistan'da yaşayan halklarımız şunu bilmeli ki bu saldırı Kürt halkının varlığına yönelik gerçekleştirilen saldırıdır. Bu saldırı Kürt halkının barış, demokrasi ve özgürlük projesine yönelik gerçekleştirilen saldırıdır. Bu saldırı Kürt ve Arap halklarının itifakına yönelik gerçekleştirilen saldırıdır. Bu saldırılara karşı nasıl ki Türkiye'de 25 Haziran'da ortaya çıkan halklar ittifakı Erdoğan'ı yendiyse, Ortadoğu'da halkların itifakı Erdoğan'ın faşist sistemini işgalci saldırılarını yerle bir edecektir" dedi.