etkin haber

101

ANKARA

RTÜK üyeliğini TBMM'nin düşürmesi için yasa teklifi

CHP, RTÜK üyeliğinin TBMM tarafından düşürülmesi için yasa teklifi sundu. Teklif kabul edilirse bir üye hakkında düşürme önergesi TBMM üye tamsayısının dörtte birinin imzasıyla verilebilecek.

- Pazartesi - 12 Ağustos 2019 - 09:50
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu tarafından seçilen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerinin, görevlerini yerine getirememe ya da kötüye kullanma gibi gerekçelerle yine TBMM tarafından düşürülebilmesini öngören bir yasa teklifi hazırladı.
 
CHP’li Özel, RTÜK üyelerinin görev süreleri boyunca yetki ve sorumluluklarını nasıl kullandığının TBMM Genel Kurulu’nca denetlenmesi gerektiğini ifade etti.
 
Teklif kabul edilirse bir üye hakkında düşürme önergesi TBMM üye tamsayısının dörtte birinin imzasıyla verilebilecek. Teklifin gerekçesinde, "TBMM'nin üst kurulun üyelerini seçiyor olması nedeniyle, üyeleri hakkında denetleme yetkisine sahip olmasının da doğal olduğu değerlendirilmektedir. Kanundan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeyen, sorumluluklarını ihmal eden üst kurul üyeleri hakkında TBMM üyelerince düşürme önergesi verilmesi amaçlanmaktadır" ifadeleri yer aldı.