etkin haber

281

ANKARA

Sağlık emekçilerinin toplu sözleşme talepleri açıklandı

Sağlık emekçileri tarafından, işyenlerinde kurulan sandıklarla belirlenen ücret ve sosyal haklarla ilgili talepler toplu sözleşme görüşmelerinde dile getirilecek. Çalışmayı yürüten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, sağlıkta yaşanan sorunları kamuoyunla paylaştı.

- Pazartesi - 22 Temmuz 2019 - 13:53
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde işyerlerinde sandık kurarak sağlık çalışanlarının taleplerini belirledi.
 
Kamu emekçilerinin iki yıl boyunca hangi mali ve sosyal haklarla, hangi koşullarda çalışacağını belirleyecek toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayında gerçekleşecek.
 
Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin biriken sorunlarının ve karşılanmayan taleplerinin görünür kılınması için uzun süredir çalışma yürüten SES “Fiilli hizmet süresi zammı”, “3600 ek gösterge”, ücret kayıplarının giderilmesi, döner sermaye adaletsizliğine son verilmesi taleplerini ortaya koydu.
 
Bu kapsamda 15 Mayıs-20 Haziran arasında, sağlık emekçilerinin sorunlarını ve taleplerini belirlemek için 69 ilde birinci basamak sağlık kurumları, üniversiteler, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlar ve sosyal hizmetler işyerlerinde sandıklar kuruldu.
 
Konuya ilişkin açıklamada bulunan SES, yapılan çalışmanın sonuçlarını ve toplu sözleşme için oluşturulan talepleri toplu sözleşme masasına taşıyacaklarını bildirdi.
 
Talepler arasında, parçalı-sözleşmeli istihdam biçimine ve KHK hukuksuzluğu ile yaşanan ihraçlara karşı “güvenceli çalışma” öne çıktı. Sendika tarafından belirlenen başlıca talepler arasında, performans dayalı ücretlendirme siteminin kaldırılarak en düşük temel ücretin yoksulluk sınırı üstünde olacak şekilde yapılandırılması, yıpranma payının yeniden düzenlenmesi, ek göstergenin 3600'den başlayarak kademeli olarak artırılması, zorunlu BES sistemine son verilmesi, personel açığının giderilmesi ve çocuklar için ücretsiz kreş hizmeti verilmesi yer alıyor.