etkin haber

159

İZMİR

Sanatçılar Girişimi'nden Nazlı Masatçı'ya destek

Sanatçılar Girişimi, tutuklanan Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu Nazlı Masatçı'ya destek için İzmir Şakran Kadın Hapishanesi önünde basın açıklaması yaptı.

- Salı - 12 Şubat 2019 - 09:29
Sanatçılar Girişimi, "Halkı askerlikten soğutmak" iddiasıyla tutuklanan tiyatro sanatçısı Nazlı Masatçı'ya, İzmir Şakran Kadın Hapishanesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla destek verdi.
 
Sahnelediği bir oyun gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılan ve 30 Ocak tarihinde görülen duruşmada "halkı askerlikten soğutmak" iddiasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezası verilen ve tutuklanan Nazlı Masatçı'ya destek veren sanatçılar adına açıklamayı Ataol Behramoğlu yaptı.
 
Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın da sanatın insanlık tarihi boyunca boyun eğmediğini hatırlattı. "Sanatçıları suçlu saymak gayri insanidir" diyen Aydın, "Bilinmelidir ki, ne dün, ne de yarın bu tür suçlamalarla anılabilecek bir siyasi anlayışın yaşalma şansı yoktur" dedi. Basın açıklamasına Ataol Behramoğlu ve Orhan Aydın'ın yanı sıra, Nazlı Masatçı'nın da kadrosunda yer aldığı, KHK ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu emekçileri de katıldı.