etkin haber

188

VAN

Savcılık işkencenin belgelerini istedi: Deliller yok edilebilir

Erciş'te gözaltında işkence gören 3 kişinin avukatı, işkenceci polisler ve işkenceyi raporlaştırmayan doktorlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma başlatan Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Erciş Jandarma Komutanlığı'na gönderdiği yazıda delillerin karartılabileceğine dikkat çekti, bilgi ve belgelerin acilen gönderilmesini istedi.

- Salı - 25 Haziran 2019 - 09:38
Van'ın Erciş ilçesinde 5 Nisan'da Recep Önal, Mekan Beder, Akan Bozdağ Van Gölü kıyısında fotoğraf çektikleri sırada gözaltına alındı. "Özel Harekat’ın alanında fotoğraf çektiniz" denilerek gözaltına alınan 3 kişi, Özel Harekat Merkezi bahçesine götürüldü ve işkenceye maruz kaldı. 
 
İşkence raporu alan Önal, Beder ve Bozdağ, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. İşkence yapan polislerin yanı sıra, işkence raporu vermeyen Erciş Devlet Hastanesi doktorları hakkında da suç duyurusu yapıldı. 
 
POLİS VE DOKTORLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
 
Polisler hakkında "Bireye kötü muamele, görevi kötüye kullanma, yetkinin sınırlarını aşma, işkence, keyfi muamele" suçlarından, Erciş Devlet Hastanesi'ndeki doktorlar ve sağlık personelleri hakkında ise, "Gerçeğe aykırı rapor düzenlemek, suçluya yardımda bulunmak, bir suçun gizlenmesini sağlamak amacıyla delilleri karartmak ve gerçeğe aykırı delil tesis etmek, görevi kötüye kullanmak" suçlarından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. 
 
Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, suç duyurusu dilekçesinde olay şöyle aktarıldı: "Müvekkillerimiz polisler tarafından havaya ateş edilip yere yatmaları talimatı verilmiştir. Üstleri arandıktan sonra Özel Hareket Dairesi bahçesine götürülmüşlerdir. Burada yine müvekkillerin yere yatmaları ve üzerlerindeki elbiseleri çıkarmaları istenmiştir. Üstlerini çıkaran müvekkillerimin üzerine damacana ile su dökülmüş ve orada bulunan polisler tarafından sistematik şekilde işkence edilmiştir. Müvekkillerimin yüzlerinde ve neredeyse vücutlarının her yerinde tekme, tokat, cop darbelerinden kaynaklı morarma, şişme, kızarma, kırılma, çizik gibi işkence sonuçları meydana gelmiştir. Müvekkillerimi darp eden polisler aynı zamanda sinkaflı küfürler etmiş, onur kırıcı ifadeler kullanmışlardır."
 
İŞKENCECİ POLİSLERİN TESPİTİ İSTENDİ
 
Yapılan suç duyurusu üzerine Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı'na "Çok acele iş" başlığıyla gönderdiği yazıda belge ve belgi istedi. Savcılık, işkenceye maruz kalan 3 kişinin Erciş Devlet Hastanesi'nde muayenelerinin yaptırılarak önceki muayenelerine ilişkin tüm tedavi evraklarıyla birlikte darp, cebir raporlarının temin edilmesi, işkence yapan polislerin araştırılarak teşhis ve tespit edilmesi, darp olayının gerçekleştiği belirtilen yeri gören ya da görebilecek durumda olan kameraların tespit edilerek, kayıtlarının alınmasını istedi. kayıtlarının alınması istendi. 
 
SAVCILIK UYARDI: DELİLLER KAYBOLABİLİR
 
Savcılık ayrıca, delillerin kaybolma ihtimaline dikkat çekerek İlçe Jandarma Komutanlığı'na gönderdiği yazıda şunları kaydetti: "Bu delillerin kaybolma ihtimali olması nedeniyle çok acele olduğu belirtilmiştir. Bu konuya dikkat edilmelidir. Soruşturmanın şüphelilerinin polis memuru olması nedeniyle iş tarafınıza yönlendirilmiştir."