etkin haber

219

HABER MERKEZİ

Selahattin Demirtaş: AKP içinden asla umut çıkmaz

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Demirtaş, AKP'den ayrılarak yeni parti kurma çalışmaları yürüten Ali Babacan'ın "ileri demokrasi" tanımını yorumladı. Demirtaş, "Merkezinde sol hareketlerin olduğu bir demokrasi bloku dışında hiçbir alternatif ne gerçekçi olabilir ne de umut" dedi.

- Çarşamba - 14 Ağustos 2019 - 10:16
Edirne Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in sorularını yanıtladı. 
 
18 Eylül'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görülecek duruşma öncesinde sorularımızı yanıtladı. Demirtaş, 18 Eylül'de AİHM'de görülecek duruşmada hak ihlali nedeniyle AKP hükümeti aleyhine karar çıkmasını beklediğini söyledi.
 
HDP'nin önümüzdeki dönemde barış ve çözüm odaklı politikalarını büyüteceğine inandığını vurgulayan Demirtaş, "HDP, kendini kesintisiz bir şekilde özeleştiriye açık tutan bir partidir. Geleceğin "Demokratik Cumhuriyeti" HDP'siz inşa edilemez. Eminim ki HDP de buna hazır olacaktır" diye konuştu.
 
Babacan'ın "ileri demokrasi" tanımı yorumlayan Demirtaş şu değerlendirmelerde bulundu: 
 
"AKP'den ayrılarak parti kuracaklarını söyleyen kesimlerin nasıl bir program ve kadroyla yola çıkacaklarını bilmiyoruz. Bunların AKP tabanını etkileme gücünün olup olamayacağı da belli değil. Ancak ileri demokrasinin adresi olmayacaklarını şimdiden söyleyebiliriz. Merkezinde sol hareketlerin olduğu bir demokrasi bloku dışında hiçbir alternatif ne gerçekçi olabilir ne de umut.
 
"Ancak yine de merkez sağda, otoriter faşizan AKP-MHP blokunun içinden liberal bir sağ çizginin çıkması, faşizmi geriletmek açısından önemli olabilir. HDP her halükârda demokrasi ve barış çizgisinde ısrarcı olacaktır. Burada kritik konumda olan CHP'dir. CHP, demokrasi bloğuna yüzeysel ve pragmatik yaklaşmaktan vazgeçerek açık, şeffaf ve ilkeli bir demokrasi blokunun parçası olmalıdır. Bunu geciktirir veya tedirgin yaklaşmaya devam ederse bundan faşizm kazançlı çıkacaktır."
 
'KAPİTALİZME MECBUR DEĞİLİZ'
 
Kaz Dağları'ndaki doğa talanına ilişkin ise Demirtaş, "Siz bugün Kanada'da bu kadar acımasızca ağaç kesip böylesine tehlikeli bir şekilde altın arayamazsınız. Ama Kanadalılar bunu Türkiye'de rahatlıkla yapabilirler. Bugün artık Türkiye'nin bütün doğal güzellikleri utanmazca, insafsızca sermayeye peşkeş çekilmektedir. İşin daha hazin ve vahim tarafı ise AKP iktidarının bu yolla yabancı sermayeyi ülkeye çekmiş olmayı başarı hikayesi gibi sunmasıdır. Neoliberalizmin kesintisiz büyüme ve aşırı tüketime dayalı işleyişi, doğanın tüm kaynaklarını da sermayenin hizmetine sunmaktan çekinmez. Mevcut ekonomik kriz derinleştikçe, AKP iktidarı daha ağır ekolojik felaketlere yol açacak peşkeşleri sürdürecektir. Oysa onurlu bir yaşam için, yeteri kadar gelir için, işsizliğin önlenmesi için kapitalizme mecbur değiliz" dedi.
 
Röportajın tamamı için tıklayınız.