etkin haber

176

ŞENGAL

Şengal'de IŞİD'e karşı operasyon devam ediyor

Şengal'de IŞİD'e karşı başlatılan operasyon Solax köyünde devam ediyor.

- Pazar - 4 Ağustos 2019 - 12:54
YBŞ-YJŞ ve Irak ordusu öncülüğünde 11 Temmuz'da IŞİD çetelerine karşı başlattığı operasyon Solax köyünde sürüyor. Sabah saat 11.30'da başlatılan operasyon devam ediyor.
 
YBŞ-YJŞ güçlerinin ve Irak ordusunun IŞİD çetelerine karşı bugün başlattığı 5'inci operasyon oldu.
 
Rojnews'te yer alan habere göre, bölgede bulunan IŞİD çetelerine ve hücrelerine yönelik operasyon başlatıldı. Bu operasyonun aynı zamanda 11-26 Temmuz'da çetelere karşı yürütülen operasyonların da bir devamı olduğu belirtildi.
 
YBŞ-YJŞ, Nusrel Mubin Ewel ve Nusrel Mubîn Tinên, Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri 11-26 Temmuz'da Selahaddin, Anbar, Musul ile Irak-Suriye sınır hattında IŞİD çetelerine karşı operasyon başlatmıştı.
 
Yürütülen operasyon kapsamında birçok çete öldürüldü, birçoğu yaralanırken, operasyon kapsamında çetelere ait askeri ve yaşam malzemesi ele geçirilmişti.
 
IŞİD çeteleri, 24 Temmuz'da Şengal'de Êzîdî Hûsên Etêş ve Hecî Hesen'i katletti. Çetelerin sivilleri katletmesinin hemen ardından YBŞ-YJŞ, Irak ordusu, Haşdi Şabi ve diğer güçlerin desteğiyle Golat köyü bölgesinde yeni bir operasyon başlamış ve operasyonda 2 çeteyi öldürmüştü.
 
25 Temmuz'da ise YBŞ-YJŞ güçleri, Neînê, Golat ve Xana Şahwaniyê köylerinde de operasyon yürüttü. Operasyon kapsamında bölge kontrol altına alınırken, çetelere ait birçok askeri malzeme, sığınak ve yaşam malzemesi ele geçirmişti.