etkin haber

70

ANKARA

SES: Süre sınırı adaletsizlik

SES Genel Merkezi, OHAL Komisyonu'nun işleyişine ilişkin açıklama yaparak, yargılama için belirli bir süre konulmasının adaletsiz olduğunu belirtti.

- Cuma - 12 Temmuz 2019 - 12:40
Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezi, ihraç edilen kamu emekçileri için kurulan OHAL Komisyonu'na ilişkin açıklama yaptı.
 
Basın açıklamasını okuyan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, şu bilgileri verdi: "28.06.2019 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısının 126.200 olduğunu, Komisyonun 28.06.2019 tarihine kadar 6.000'i kabul, 71.900'u ret olmak üzere toplam 77.900 başvuruya ilişkin karar verdiğini, incelemesi devam eden başvuru sayısının 48.300 olduğunu açıkladı."
 
Başvurularının yüzde 61'i sonuçlandırılırken sonuçlanan başvurularda kabul oranı yüzde 0,7'de kaldığını ifade eden Erden, "OHAL Komisyonu masumiyet karnesini ihlal etmekte, hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı bulunmayan üyelerimizin başvurularını reddetmekte, memuriyete girmeden önce kişi hakkında verilen ve denetim süresi dolan kararları ihracın gerekçesi yapmakta, ihraç kararından sonra başlatılan soruşturmaları red gerekçesi yapabilmektedir" dedi.
 
'YARGILAMA SÜRESİNİN 955 GÜN OLMASI ADALETSİZLİK'
 
Komisyonun hangi sırayla inceleme yaptığına dair de bir bilgilerinin bulunmadığına dikkat çeken Erden, OHAL Komisyonunun başvurulara ilişkin kararlarının ardından idari yargı süreçlerinin de adalete erişim için etkili başvuru yolu olmadığını söyledi.
 
Komisyon kararlarına ilişkin davaların özel yetkilendirilmiş mahkemelerde görülmesine son verilerek genel mahkemelerde görülmesini isteyen Erden, şöyle devam etti: "Bir üyemiz için açılan davada hedeflenen azami yargılama süresi 955 gün olarak belirtilmiştir. Adalet Bakanlığının tutturmayı hedeflediği sürenin anlamı adaletsizliktir. 12 üyemizin davalarına ilişkin hedef süre tablosundan anlaşılan Hedef süre uygulaması ile sağlanmak istenen şeffaflık kamu grevinden ihraç edilen kamu emekçilerinin adalete erişme hakkı olan yurttaşlar olarak görülmediğidir."
 
Erden, haksız hukuksuz bir biçimde ihraç edilmelere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.