etkin haber

122

HABER MERKEZİ

Sivas katliamının yıldönümünde emek örgütlerinden açıklama

26 yıl önce Sivas’ta katledilenleri anan sendika ve meslek odaları konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda bulundu. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB katliamı kınayarak katliamdan sorumlu olanların cezalandırılmasını talep etti.

- Salı - 2 Temmuz 2019 - 11:26
Aralarında halk ozanları ve halkoyunları ekibindeki çocuklarında olduğu 33 kişi ile 2 otel çalışanının Madımak Oteli'nde yakılarak katledilmesine öfke dinmedi. Sivas katliamının 26'ncı yıldönümü etkinlikleri sürerken emek örgütleri de katliamı kınayan, sorumluların cezalandırılmasını talep eden açıklamalar yaptı.
 
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Devletin güvenlik güçlerinin gözlerinin önünde gerçekleşen ve 35 insanımızı aramızdan alan katliamın ateşi 26 yıldır hiç sönmedi. Sivas'ın ateşi sönmedi; çünkü katliamın arkasındaki güçler açığa çıkarılmadı. İnsanlarımızı yakarak öldüren katillere bir zarar gelmediğini 'çok şükür' diyerek duyuran dönemin başbakanı hesap vermedi" dedi.
 
"Sivas'ın ateşi sönmedi; çünkü katliam sanıklarının avukatlarının önemli devlet görevlerine gelmesi sorgulanmadı" diye belirten Çerkezoğlu, faillerin bir bölümünün zaman aşımı ile ceza almaktan kurtarıldığını, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı işletilmesi mümkün değilken, bu yargı kararının ülkeyi yönetenler tarafından "hayırlı olsun" denilerek karşılandığını hatırlattı.
 
"Sivas katliamının arkasındaki güçler hesap vermediği sürece Sivas'ın ateşi sönmeyecek" diyen DİSK Genel Başkanı, Sivas katliamı gibi tarihimizdeki acı olaylarla gerçek anlamda bir yüzleşme, laiklik ve demokrasi temeli üzerine inşa edilmiş cumhuriyeti bu topraklarda var etmenin olmazsa olmaz adımlarındandır. Sivas katliamının 26'ncı yıl dönümünde ölen canlarımıza borcumuz emeğin, barışın, demokrasinin ve laikliğin hüküm sürdüğü bir ülke için omuz omuza mücadeleyi yükseltmektir" ifadelerinde bulundu.
 
TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ BEHÇET AYSAN'I UNUTMADI
 
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli'nde üyemiz şair Behçet Aysan'ın da içlerinde yer aldığı 33 aydınımızı ve 2 otel çalışanını aramızdan alan gerici vahşetin üzerinden 26 yıl geçti. Ne yazık ki, katliamı gerçekleştirenler, yönlendirenler ve engellemeyenlerden, failleri yakalamayanlardan, zaman aşımına izin vererek suçluları cezasız bırakanlardan hâlâ hesap sorulmadı. Mücadelemiz, katliamın sorumlularının hesap vermesi içindir. Kıyımların son bulduğu; barışın, laikliğin ve demokrasinin egemen olduğu bir ülkede yaşamak içindir. Madımak'ı unutmadık, unutturmayacağız."
 
KESK: KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, yayınladığı açıklamada, "Acımızı derinleştiren, katliamın örgütlü ve planlı gerçekleştiğine dair çok sayıda delil olmasına, katliamdan önce alenen hazırlık yapıldığının devlet tarafından bilinmesine rağmen kimi kirli hesap ve politikalar uğruna göz yumulmuş olmasıdır" diye bildirdi.
 
Çorum ve Maraş katliamları başta olmak üzere daha önce yaşanan katliamlarda olduğu gibi Sivas katliamında da gerçek sorumluların açığa çıkarılıp hesap sorulmasının engellendiğini ifade eden KESK Yürütme Kurulu, "2 Temmuz katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. Katliamla tüm muhalif kesimlere acımasız bir gözdağı verilmek istenmiştir" ifadelerini kullandı.
 
Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: "Sivas katliamından sonra 19 Aralık, Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç olmak üzere pek çok katliam yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi direnişinde gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize kapkara 103 bıçak daha saplanmıştır. Bu karanlığa teslim olmayacağız. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız."
 
TMMOB: SİVAS'TA KATLEDİLENLERİ ANIYORUZ
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından yayınlanan mesajda ise "Bundan 26 yıl önce Sivas'ta katledilen aydın, sanatçı ve yurttaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Gericiliğin karanlığına ve zorbalığına karşı, eşitliği, özgürlüğü ve kardeşliği savunmaya devam edeceğiz" denildi.