etkin haber

257

BİELEFELD

SKB'den Bahar Yaylagül'ün cenazesine çağrı

Bahar Yaylagül, Almanya'nın Bielefeld kentinde eski kocası tarafından katledildi. Katliamı kınayan SKB, tüm kadınları, katliamlara karşı Yaylügül'ün cenazesine katılmaya çağırdı.

- Cuma - 26 Temmuz 2019 - 09:06
Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Almanya'nın Bielefeld kentinde eski kocası tarafından öldürülen Bahar Yaylagül için açıklama yaptı. 
 
Dünyanın her yerinde olduğu gibi Almanya'da da kadınların katledildiğini belirten SKB, Yaylagül'ün 22 Temmuz'da eski kocası tarafından katledildiğini belirtti. Açıklamada, daha önce de Saray Güven ve Tschiman Fattah'ın erkekler tarafından öldürüldüğü hatırlatıldı. 
 
Açıklamada, şunlar ifade edildi: "Dünyanın hemen hemen her yerinde kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz artan ekonomik kriz savaş ve göçlerle birlikte giderek artıyor. Dünyada kadın katliamlarının çok sıradanlaştığı ve şiddetin meşrulaştığı günlerden geçmekteyiz.
 
Yaşamın neresinde olursak olalım, nerede yaşıyor olursak olalım kadına hak görülen şiddet kültürü ile savaşıp kadın katliam ve kıyımına karşı etkin bir özsavunma mücadelesi yürütmeliyiz!
 
Erkek egemen kapitalist devletlere, erkek egemen zihniyetin diline ve aklına, erkeğin şiddetine karşı kadın isyanını örgütlemeliyiz!
 
Kadın iradesiyle yaşamın her alanında erkek egemen zihniyete, erkeklerin kendisini biz kadınlardan üstün gören baskıcı, ayrımcı anlayışlarına ve şiddete karşı mücadele edeceğiz! Kadın katliamlarını durdurana dek kadın özgürlük mücadelemizi büyüteceğiz!"
 
Bahar Yaylagül'ün bugün yapılacak tören ile toprağa verileceğini duyuran SKB,Yaylagül'ü ve tüm katledilen kadınları sahiplenmek üzere herkesi törene katılmaya çağırdı.