etkin haber

727

HABER MERKEZİ

SKM: Ateşte semah duranları unutma unutturma

Sivas katliamının 26. yılı dolayısıyla açıklama yayınlayan SKM, "Ateşte semah duranları unutma unutturma" dedi.

- Salı - 2 Temmuz 2019 - 10:19
Sivas katliamının 26. yılı dolayısıyla açıklama yayınlayan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), "Ateşte semah duranları unutma unutturma" dedi.
 
2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde Pir Sultan Abdal Banaz Şenlikleri için birçok kentten Sivas'a giden 33 yazar, ozan, aydın, sanatçı ve genç kadın semah ekibi, faşizmin gerici İslamcı çeteleri eliyle katledildiğini belirten SKM, "Madımak Oteli'ni ateşe verenler onlarca canımızı diri diri yakarken birçoğunu da yaraladı. Dönemin Adalet Bakanı ve Başbakanı yaşanan katliam karşısında 'Gazamız mübarek olsun' diyerek katilleri savundu" diye hatırlattı.
 
SKM açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:
"Aradan geçen 26 yılda adalet talebimiz orta yerde dururken başta Alevi halkımız olmak üzere, toplumun vicdanı halen kanamakta. Çünkü sorumlular sözde yargılamalarla ödüllendirdi. Alevi toplumu kendi kültürüne inancına ve kimliğine sahip çıktığı için her dönem siyasi iktidarlar tarafından ayrımcılığa ve katliamlara maruz kaldı. Sivas'tan Hollanda'ya kadar uzanan toplumsal hafızamızda bir yara olan bu katliamlar, hala adalet bekliyor. Eğer Sivas katliamıyla yüzleşilseydi ve adalet sağlansaydı Roboski, Suruç, Ankara katliamları cezasız bırakılmazdı."
 
Sivas'ın, Çorum'un, Suruç'un, Roboski'nin, Ankara'nın katillerini unutmadıklarını kaydeden SKM, Sivas'tan Suruç'a adalet mücadelelerinin devam ettiğini vurguladı.
 
SKM açıklamasında şunları belirtti:
"Sivas katliamı davasının zaman aşımına uğraması ve dönemin Başbakanı Erdoğan'ın 'Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun' sözü katliamcı erkek egemen devlet sisteminin devam ettiğini gösterdi. 'Bu dava mahşere kalmayacak' diyen Alevi halkımıza sözümüz olsun ki Asuman, Gülsüm, Menekşe ve diğer canlar gibi ateşe semah durup adalet talebimizi haykıracağız.
 
"Biz kadınlar Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Katliamda yitirdiğimiz her bir canımız için, kadın adalet mücadelesini aynı kararlılık ve öfke ile sürdüreceğiz. Dün ateşe semah duranlar bugün yine bizlere yol göstermeye devam ediyor ve biz de bir kez daha diyoruz ki: 2 Temmuz'da Madımak'ta hesap sormaya. Sivas için adalet herkes için adalet."