etkin haber

241

HABER MERKEZİ

SKM: Kadın adaleti Êzidî kadınlarının elinde

Şengal katliamının 5. yılına açıklama yapan SKM Kürdistan, "Kadın adaleti Êzidî kadınlarının elinde" dedi.

- Cumartesi - 3 Ağustos 2019 - 11:58
ESP/ Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Kürdistan, Şengal katliamının 5. yılına ilişkin yazılı açıklama yayınladı.
 
SKM Kürdistan, "Kadın adaleti Êzidî kadınlarının elinde" başlıklı açıklamasında "Rojava Devrimi 7. yılına girerken, Şengal'deki katliamın üzerinden tam 5 yıl geçti. DAİŞ'i ortaya çıkaran, besleyen ve arkasında duran emperyalistler ve bölgedeki gerici devletler, Ortadoğu'daki insanlık suçlarının ortağıdır. Ortadoğu halklarının bir arada eşit ve özgür bir yaşam kurmasından korkanlar, işbirlikçileri DAİŞ eliyle Êzidî halkına yönelik soykırım politikası izledi. 73. Ferman ile Êzidî kadınlar, tecavüz, katliam ve zorunlu göç dahil bir çok zulüm ile karşılaştı" dedi.
 
Rojava Kadın Devriminin Ortadoğu'da sadece Kürt kadınlarının değil Süryani, Êzidî ve Arap kadınları başta olmak üzere tüm kadınların özgürlüğünün yolunu açtığı vurgulanan açıklamada, "Zorunlu göç yollarındaki kadınların yaşam alanlarına geri dönmesinden orada kendi özgün örgütlenmelerini yaratmalarına kadar yeni bir yaşamı kadının öz gücü ile yarattı. Özsavunma ile özgürleşen kadınlar şimdi Êzidî, Kürt, Arap ve Türkmen kadınlara ve insanlığa karşı suçlardan yargılıyor ve kadın adaletini sağlıyor" diye kaydedildi.
 
Êzidî halkının 3 Ağustos 2014'teki saldırıyı "73. ferman" olarak adlandırdıkları vurgulanan açıklamada, "Biz de, Birleşmiş Milletler'in bu tarihi 'Kadın Kırımı ve Soykırıma karşı Uluslararası Eylem Günü' ilan etmesini istiyoruz. DAİŞ, Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında işlediği suçlardan dolayı uluslararası mahkemede yargılanmalıdır. Haber alınamayan Êzidî kadın ve çocuklar için ses çıkarmak başta biz kadınlar olmak üzere tüm insanlığın sorumluluğudur" diye belirtildi.
 
SKM Kürdistan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: "DAİŞ çetelerine karşı Rojava'yı özgürleştiren kadınların izinden yürüyeceğiz ve kadın devrimimizi gerçekleştirene dek cins eşitlikçi ve özgürlükçü bir yaşam mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadın özgürlüğü kadın adaletiyle gelecek! DAİŞ ve işbirlikçileri halklarımıza ve kadınlara hesap verecek!"