etkin haber

311

HABER MERKEZİ

SKM: Rojava kadın devrimimiz umut olmaya devam ediyor

Rojava kadın devriminin 7. yılına ilişkin açıklama yapan SKM, umudu büyüten, devrimi savunan andı, "7. Yılında devrimi ve cins eşitlikçi bir dünya umudunu birlikte büyüteceğimizin sözünü veriyoruz" dedi.

- Cuma - 19 Temmuz 2019 - 11:39
Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Rojava devriminin yedici yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı.
 
Devrimin, emperyalistlerin IŞİD barbarlığı aracılığı ile boğma ve yok etme saldırılarına, işbirlikçi bölge devletlerinin ambargolarına rağmen sürdüğünü kaydetti.
 
Yedi yıl önce gerici bölge devletlerinin ve emperyalistler aracılığı ile yangın yerine dönen Ortadoğu'da yepyeni bir yaşamın tohumlarının atıldığı hatırlatılan açıklamada, düşen bu tohumun kadınların eliyle kadın özgürlükçü ve eşitlikçi bir yaşamın mümkün olduğu umudunu da var ettiği kaydedildi.
 
"Kadın ordusundan, Male Jın'e, eşbaşlanlıktan kadın kurumlarına kadar bir dizi toplumsal örgütlenme mekanizması ile Ortadoğu topraklarında kadın özgürlük mücadelesinin kurumsal yapılarını inşa etti, ediyor. Tecavüzcü IŞİD çetesi, bugün Rojava adalet mahkemelerinde kadın hakimler tarafından yargılanıyor" denilen açıklamada, kadın adaletinin en somut örneği olan Rojava halk mahkemelerinin, kadın devriminin özgürlükçü, eşitlikçi ve kadın adaleti yüzünü temsil ettiği vurgulandı. 
 
SKM, Rojava kadın devriminin, Arin Mirxan'dan Sibel Bulut'a, Kader Ortakaya'dan Ayşe Deniz Karacagil'e,Ivana Hoffman'dan Eylem Ataş'a ve Sevda Çağdaş'a kadar her halktan ve inançtan kadının can bedeli savunduğu ve var ettiği bir devrim olduğunu vurguladı. 
 
Açıklamada, şunlar ifade edildi: "Her kadın bu devrimde umudunu ve mücadeleyi büyütecek bir sebep buldu. Kimi Dersim'den kimi İstanbul'dan kimi Antalya'dan kimi de Almanya'dan koştu devrime. Tam da bu nedenle bugün Rojava kadın devrimimiz, enternasyonal dayanışma ve cins bilinci harcı ile yürümeye devam ediyor. Bir kez daha Rojava devrimini can bedeli var eden kadınları anıyor, 7. Yılında devrimi ve cins eşitlikçi bir dünya umudunu birlikte büyüteceğimizin sözünü veriyoruz. Yaşasın Rojava Kadın devrimimiz."