etkin haber

781

İSTANBUL

SKM: Unutmadık, unutturmayacağız

Sosyalist Kadın Meclisleri, Suruç katliamını 4. yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, katliamlarının faillerinin yargılanmadığını hatırlatan SKM, "Adalet arayışımız devam edecek" dedi.

- Cumartesi - 20 Temmuz 2019 - 10:53
Suruç katliamın 4. yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan Sosyalist Kadın Meclisleri, "Toprağa düşen 33 kızıl karanfil, halkların bağrında kardeşlik çiçeği olarak yer alırken hala adalet bekliyor. Katliamın üzerinden 4 yıl geçti ve hala katiller yargılanmadı" dedi.
 
SKM açıklamasında "Beraber savunduk beraber inşa ediyoruz" kampanyasını hatırlattı, Suruç'a giden kadınların Rojava devrimini, kendi devrimleri gördüğüne dikkat çekti. 
 
SKM şunları kaydetti: 
 
"Her biri farklı özelliklere sahip onlarca kadın Rojava devrimine dokunmak ve IŞİD barbarlığının yıktığı bir kenti yeniden inşa etmek için yola düştü. Çünkü her biri Rojava kadın devriminde kendi devrimini görüyordu. Çerkez, LGBTİ+, Kürt, Türk, Alevi onlarca kadın, Ortadoğu'da erkek egemen sistemin kalbinde yaratılan kadın devrimine dokunmak ve savaşın yıktığı bir kente bir tuğla koymak için çıktığı yolda AKP-IŞİD eliyle katledildi. Hakkında istihbarat raporları olan canlı bomba, hiçbir yerde durdurulmadan üç büyük şehri geçerek Suruç'ta 33 düş yolcusunu aramızdan aldı."
 
Aradan geçen dört yıl içinde katillerin yargılanmadığını belirten SKM, "Suruç'un failleri yargılanmazken Suruç tanıkları ve aileleri çocuklarının cenazesinde yaptıkları konuşmalar, katıldıkları Suruç anmaları nedeniyle cezalandırılıyor. 33 düş yolcusundan Devrim Deniz Erol'un annesi Besra anne, oğlunun cenazesinde yaptığı konuşmanın suç sayılması nedeniyle hala hapishanede" hatırlatmasında bulundu.
 
Adalet arayışlarının engellenemeyeceğini belirten SKM, "İŞİD çetesinin Rojava kadın mahkemelerinde yargılandığı bugünlerde Suruç'un katillerinin yargılanması için mücadele etmeye ve 33 düş yolcusunun hayallerini gerçek kılmaya devam edeceğiz. “Suruç için adalet katledilen kadınlar için adalettir” diyerek 33 düş yolcusunu unutmayacak, unutturmayacağız" dedi.