etkin haber

417

İZMİR

Soma katledilen 301 madenci İzmir'de anıldı

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Soma katliamında yaşamını yitiren 301 madenciyi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde andı.

ETHA - Pazartesi - 13 Mayıs 2019 - 20:17
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde Sama'da 5 yıl önce katledilen 301 madenciyi andı.
 
"Soma'nın hesabı sorulacak", "İş cinayetlerine son" pankartlarını taşıyan kitle adına basın açıklamasını Lütfi Çamlı okudu. Çamlı, "Soma'nın üzerinden geçen 5 yıl boyunca, acılarımızın hafiflemesi bir yana, yaraları daha da kanatan gelişmeler oldu. İşçinin, emeğinin olduğu kadar yaşamının da ucuz olduğu bu düzende, insanlık bir kez daha göçük altında kalmış oldu" dedi.
 
Soma'da yaşananları bir katiam olarak nitelendirdiklerini belirten Çamlı, "Bu katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini 'olası kasıt' üzerinden değil, 'bilinçli taksir' ile cezalandırarak adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için yaklaşık 5 gün hapis yatılmasını yeterli görmüştür. Ülkemizde hukukun geldiği nokta, bir kez daha gözler önüne serilmiştir" diye konuştu.
 
Madenlerde taşeron, rödovans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamaları olduğunu belirten Çamlı, bu uygulamaların yaygınlaştırılmasının ve madenleri özelleştirip, kamu denetiminden çıkarılmasının hata değil, kasıt olduğunu söyledi.