etkin haber

215

MANİSA

Soma katliamından kurtulan işçiler haklarını alamıyor

Soma katliamından şans eseri kurtulan maden işçileri, mahkeme kararlarına rağmen tazminatlarını alamıyor.

- Pazar - 21 Temmuz 2019 - 13:35
Soma katliamından şans eseri kurtulan maden işçileri, mahkeme kararlarına rağmen tazminatlarını alamıyor. Soma Holding'e bağlı maden ocaklarında çalışırken işten çıkartılan ya da emekli olan işçilere tazminatları ödenmiyor. İşçiler, katilamdan sonra şirketin isim değiştirmesinden dolayı muhatap da bulamıyor.
 
Bu işçilerden biri Soma Holding'e bağlı Işıklar Madeni'nde çalışan Ercan Gürler. Mezopotamya Ajansı'na konuşan Gürler, 2018 yılının Aralık ayında emekli olmasına rağmen tazminatını alamadı. Gürler, Türkiye Kömür İşletmelerinin harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. "Bizi çoluk çocuğumuza bakamaz hale getirdiler" dedi.
 
Ali Öner ise 6 yılı aşkın bir süre soma madenlerinde çalıştı. Ancak talepleri için açtıkları davayı kazanmalarına rağmen, bir yıldır gerekçeli karar açıklanmadı. "Patronu tahliye ettiler, eline faaliyet iznini de verdiler" diyen Öner, yaşananların sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirtti.
 
2017 yılında işten çıkarılan Mehmet Özdemir ise Maden İş Sendikası'nın kendilerine "Şirkete neden dava açtınız, şirketin durumu kötü" dediğini aktardı. 12 yıldın madende çalışan Burhan Ateş emekli maaşıyla geçinemediğini vurguladı. "Hükümet emekli maaşlarına yüzde 5 zam yaptı. Artık tavuk etini bile yiyemiyoruz. Soma'da iş yok, bulamıyoruz. Cumhurbaşkanı'nın bu soruna bir çözüm bulması gerekiyor" dedi.
 
Siyasetçilere ve kamouyona destek çağrısı yapan işçiler, önümüzdeki dönemlerde eylemler yapmaya devam edecek.