etkin haber

436

ANKARA

Soma'da katledilen 301 madenci Ankara'da anıldı

Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın 5. yılında emek meslek örgütleri Ankara'daki Madenci Anıtı önünde madencileri andı.

ETHA - Pazartesi - 13 Mayıs 2019 - 14:20
DİSK, KESK, TMMOB, Ankara Tabip Odası ve ASMMO, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamının 5. yılı dolayısıyla Ankara'daki 'Madenci Anıtı' önünde andı.
 
"Kaza değil cinayet", "Soma'nın hesabı sorulacak", "İş kazası değil cinayet", "Çalışırken ölmek istemiyoruz" pankartlarının açıldığı eylemde "Soma'yı unutma unutturma", "Soma'nın hesabı sorulacak" sloganları atıldı.
 
HUKUKUN ÇÖKÜŞÜ SOMA DAVASI
 
Basın açıklamasını okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın tahliye edildiğini, Gürkan'ın her işçi için yaklaşık 5 gün hapis yattığını hatırlattı. Görgün, "Bu göçük, hukuki bir göçüktür, politik bir göçüktür, ekonomik bir göçüktür, ahlaki bir göçüktür. Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir" dedi.
 
Görgün, "Davayı Soma'dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini 'olası kasıt' üzerinden değil; 'bilinçli taksir' ile 'cezalandırarak' adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için 5 gün hapis yatmayı yeterli görmüş; ülkemizde 'hukuk'un geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir" diye kaydetti.
 
DENETİMİ YAPMAYANLAR HESAP VERMEDİ
 
Görgün konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar, Soma'daki öldüren çalışma düzenine izin verenler, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini egemen hale getirenler sendikalaşmanın önüne engel koyanlar hiçbir biçimde hesap vermemiştir. Aksine bu boyuttaki katliamların "fıtrat" olduğunu ifade ederek, katliamın politik savunusuna devletin tepesinin imzasını atmışlardır. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik göçükten çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir.
 
KARŞIMIZDA GÖÇMÜŞ BİR DÜZEN VAR
 
"Madenlerdeki taşeron, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırmak, madenleri özelleştirmek, kamu denetiminden çıkarmak hata değil, kasıttır. 301 işçi kardeşimiz göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybetmiştir. Karşımızda insan hayatına karşı büyük bir tehdit haline gelmiş hukuki, politik, ekonomik ve ahlaki olarak göçmüş bir düzen vardır. Soma'nın hesabını er ya da geç soracağız. İş cinayetlerinde yitirdiğimiz kardeşlerimize sözümüz adalet olacaktır. Hedefimiz, bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günlere ulaşmak olacaktır."