etkin haber

110

Sudan'da yoksulluğa öfkeyle başlayan eylemlerde kadınların katılımı dikkat çekmişti.
HABER MERKEZİ

Sudan'da askeri darbe girişimi

30 yıllık Ömer el Beşir iktidarının son bulduğu Sudan'da darbe girişiminde bulunuldu. Askeri Geçiş Konseyi girişimin önlendiğini duyurdu.

- Cuma - 12 Temmuz 2019 - 09:27
Sudan'da Ömer el Beşir yönetimine son veren askeri konsey, dün bir darbe girişimininin engellendiğini duyurdu. Askeri Geçiş Konsey Üyesi Cemal Ömer tarafından yapılan açıklamada 12 subay ve 4 askerin bu kapsamda gözaltına alındığı belirtildi.
 
General Ömer, "Bazıları emekli olmak üzere Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi'nden subaylar ve ordudan askerler darbe gerçekleştirmek istedi" dedi. Ömer, darbe girişiminin nasıl yapıldığını açıklamadı. Ancak, girişimin arkasındaki kişiyi tespit etme çabalarının sürdüğünü belirtti. 
 
Darbe girişimi, El Beşir'in devrilmesinin ardından kurulan geçici askeri konsey ve halk hareketinin liderliğini yapan Özgürlük ve Değişim Gücü arasında yapılan anlaşmanın üzerinden bir hafta sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.
 
NE OLMUŞTU?
 
Sudan'da 19 Aralık 2018'de artan gıda fiyatlarını protesto amacıyla eylemler başlamış,  "Özgürlük, Barış, Adalet" talebiyle halk ayaklanmasına dönüşmüştü. Eylemler tüm ülkeye yayılmış, 30 yıllık diktatör Ömer el Beşir, 11 Nisan 20019'da devrilmiş, yerine Askeri Geçiş Konseyi yönetimi devralmıştı. 
 
Kadın örgütleri, sendikalar, devrimci partilerin koalisyonuyla oluşan Özgürlük ve Değişim Gücü hareketin önderliğini üstlenmişti. Halk, Askeri Geçiş Konseyi'nin yönetimden çekilmesini, demokratik bir yönetimin iş başına gelmesini istiyor.