etkin haber

354

İSTANBUL

Şule Çet Adalet Komisyonları 15 Mayıs'ta Ankara'ya çağırdı

Şule Çet Adalet Komisyonları, 15 Mayıs'ta Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Şule Çet'i katledenlerin yargılanacağı duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

ETHA - Pazartesi - 13 Mayıs 2019 - 15:08
Şule Çet Adalet Komisyonları, Ankara'da bir plazanın 20. katından aşağı atılarak katledilen üniversite öğrencisi Şule Çet'i katledenlerin yargılanacağı ikinci duruşma öncesi İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi.
 
15 Mayıs'ta Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya çağrı yapan Şule Çet Adalet Komisyonları'ndan Makbule Özdemir, Çet'in, Ankara'da 29 Mayıs 2018'de bir plazanın 20. katından atılarak hayatını kaybettiğini söyledi.
 
Çet'in ölümüne ilişkin Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın yargılandığını hatırlatan Özdemir, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca Aksu ve Akand hakkında hazırlanan iddianamede, "cinayet", "cinsel saldırı" ve "hürriyeti tehdit" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası istendiğini söyledi.
 
Özdemir, "Yargının zihniyeti ve adaletsizliği karşısında kadın dayanışmamızdan aldığımız güçle de eminiz ki Şule Çet ve birçok kadının yaşadığı/yaşayabilecegi taciz, tecavüz, cinayet davalarında dayanışma içerisinde onların sesi olarak adalet arayışımızı sürdürüp erkek yargıya- erkek devlete karşı mücadelemizi büyütüp kazanımlar elde edeceğiz" diye belirtti.
 
Özdemir, "Bizimle beraber dava sürecini değiştirebileceğine inanan tüm kadınları, 15 Mayıs'ta Ankara Adliyesi'ne erkek adalete karşı 'Kadın Adaleti' talebimizi yükseltmeye çağırıyoruz" dedi.