etkin haber

332

İZMİR

Şule Çet İçin Adalet Komisyonu’ndan iç çamaşırlı eylem

İzmir’de Şule Çet Adalet Komisyonu, Ankara'da öldürülen Şule Çet davasına dikkat çekmek iç çamaşırlı eylem yaptı. Kentin farklı noktalarına asılan iç çamaşırlarına "deliller nerede?" yazan kadınlar mahkeme tarafından kaybolduğu öne sürülen söz konusu delile dikkat çekti.

- Perşembe - 11 Nisan 2019 - 09:28
Şule Çet davasının 15 Mayıs'ta görülecek ikinci duruşmasından önce sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla farkındalık eylemlerinden biri İzmir'de gerçekleştirildi. 6 Şubat'ta ilk duruşması görülen davada, davanın seyrini değiştirecek en önemli delilin kaybolduğu öne sürülerek karartılmak istenmesine tepki amacıyla kentin farklı noktalarına astıkları iç çamaşırlarına #Şule Çet İçin Adalet" yazan kadınlar "deliller nerede?" diye sordukları iç çamaşırlarını pankartlara dönüştürdü.
 
Buca Hasanağa Parkı'na, Kültürpark'a, çantalarının arkasına ve Eshot belediye otobüslerinin koltuklarına 'deliller nerede?' yazılı iç çamaşırlarını asan kadınlar, 28 Mayıs 2018 tarihinde, Ankara'da eskiden yanında çalıştığı Çağatay Aksu'nun ofisinin bulunduğu plazanın 20. Katından şüpheli bir şekilde düşerek ölen Şule Çet için adalet istemiyle ikinci duruşması 15 Mayıs'ta görülecek davanın takipçi olduklarını gösterdiler.
 
'KAMUOYU BU DAVAYI TAKİP EDİYOR'
 
Sosyal medyada başlatılan çağrı sonrası birçok ilde kamuoyu oluşturmak için kurulan adalet komisyonları, Şule Çet davasının ikinci duruşmasının görüleceği 15 Mayıs'a kadar kitlesel katılımı örgütleyerek kadın dayanışmasından mahkeme sürecini değiştirecek kamusal etkiyi ortaya çıkarmak istiyor. Kadınlar, "Bizi bir araya getiren Şule Çet ve diğer katledilen kadınlar için adalet arayışımızdır" diyerek Şule Çet özelinde katledilen bütün kadınlar için adalet çığlığını tek bir avazda toplamayı hedefliyor.
 
Oluşturulan komisyonlar sayesinde kadınlar, bulundukları yerlerde, afiş düzenlemeleri, merkezi yürüyüşler ve özsavunma atölyeleri düzenleyerek adalet arayışının sembolü haline gelen Şule'yi 15 Mayıs'a kadar her an ve her mahalde görünür kılmak ve unutturmamak adına farkındalık çalışmaları yürütecek. Nihai hedef ise 15 Mayıs'taki duruşmaya farklı illerden 'kamuoyu bu davayı takip ediyor' denilerek geniş katılımlı bir takip sağlanması olacak.