etkin haber

108

İSTANBUL

Süper Kupa'nın ilk kadın hakemi Stephanie Frappart: Futbol aynı futbol

UEFA Süper Kupa maçını Fransız hakem Stephanie Frappart yönetecek. İlk kez bir kadın hakemin Süper Kupa'yı yönetmesi gündem oldu. Hakem Frappart yaptığı açıklamada, "Kadın ve erkek hakemler olarak kadın ve erkeklerin maçlarını farklı şekilde yönetemeyiz" yanıtı verdi.

- Çarşamba - 14 Ağustos 2019 - 14:06
İngiltere temsilcileri Liverpool ve Chelsea'nin İstanbul'da karşı karşıya geleceği UEFA Süper Kupa maçını Fransız hakem Stephanie Frappart yönetecek. Süper Kupa finalini bir kadın hakemin yönetmesi, karşılaşmadan daha fazla ilgi odağı haline geldi.
 
Maçın oynanacağı Vodafone Park'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Frappart, "Bence çok fazla bir değişiklik yok çünkü futbol aynı futbol. Takımlar farklı oynayabilir ama kadın ve erkek hakemler olarak kadın ve erkeklerin maçlarını farklı şekilde yönetemeyiz. Sonuçta benim için her şey aynı çünkü hakemlik aynı hakemlik, oyun aynı oyun, kurallar da aynı kurallar. Yani kadınlar liginde ne yapıyorsam aynısını yapacağım."
 
Frappart, maçı yöneteceğinin açıklanmasının ardından hayatının değiştiğini kaydetti: "Elbette hayatımda değişiklikler oldu çünkü artık tüm dünyada daha tanınan biriyim. Ben Fransa birinci liginde de hakemlik yaptım yani nasıl bir his olduğunu biliyorum. Stratejiyi biliyorum ve kendi duygularımın da farkındayım ve onları nasıl kontrol edeceğimi biliyorum ayrıca bu iş için eğitimler aldığımı da biliyorum. Bu benim ilk görevlendirmem değil, bunun ne anlama geldiğini biliyorum."
 
Süper Kupa’daki dev mücadele 14 Ağustos Çarşamba günü Türkiye saati ile 22.00’de başlayacak.