etkin haber

163

DİYARBAKIR

Sur Çocuk Festivali başladı

Sur Çocuk Festivali'nin açılışında konuşan DBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Yavuz Akkuzu, festivali asimilasyon politikasına karşı düzenlediklerini belirterek, "Asimilasyona karşı çocukları kültür ve dil alanında buluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

ETHA - Cumartesi - 8 Haziran 2019 - 08:45
Önce Çocuklar Derneği'nin düzenlediği Sur Çocuk Festivali, Diyarbakır'ın Sur ilçesi Ben û Sen Burçları Parkı'nda başladı. 
 
Çocuk Festivali'nin açılışına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, Cemal Özdemir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Saliha Aydeniz, Semra Güzel, Remziye Tosun, Musa Farisoğulları ile il ve ilçe belediye meclis üyeleri de katıldı.
 
Diyarbakır merkez Sur ilçesi Turistik Caddesi Ben û Sen Burçları Parkı'nda yapılan festivalin ilk gününde 13 atölye yapıldı. Sokağa çıkma yasaklarının başlamasının aradan geçen 3 yılın ardından yapılan ilk festivale ilişkin bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Yavuz Akkuzu, uzun süreden sonra kentte yapılan ilk festivalin Sur Çocuk Festivali olduğunu hatırlattı. 
 
Kayyum öncesi tüm kültür sanat çalışmalarına belediyenin güçlendirilmesi mantığıyla yaklaşıldığını dile getiren Akkuzu, yeni dönemde, kurumların güçlendirilmesini hedefleyeceklerini söyledi. Kurumların desteklenmesine örnek olarak yapılan Sur Çocuk Festivali'ni örnek gösteren Akkuzu, "Şimdi bu çocuk festivalini planladığımızda 17 kurumun dışarıdan katılımıyla belediyelerin desteğiyle bir ortak işe dönüştü. Yani burada sadece belediyenin organizasyonu yok, 17 kurumun kendi organize ettiği, tek tek kurumların organize ettiği bir takım etkinlikler var" dedi.
 
'KREŞLERİN ALTYAPISINI KURMAYA ÇALIŞIYORUZ' 
 
Çocuk Festivali yapmalarının nedenlerinin başında asimilasyon politikaları olduğuna dikkat çeken Akkuzu, asimilasyon politikalarının hedefinde kültür, sanat çocuk ve kadınlar üzerinden ilerletilmeye çalışıldığını kaydetti. Asimilasyona karşı çocukları kültür ve dil alanında buluşturmayı hedeflediklerini anlatan Akkuzu, "Asimilasyon çok hızlı ilerliyor. Belediyenin kurduğu çocuk okulları ve kreşlerini kayyumlar kapattı. Biz yeniden onun altyapısını kurmaya çalışıyoruz. Bugün burada bine yakın çocuk topladık. Demek ki o altyapı var" ifadesinde bulundu. 
 
Kültür sanat çalışmalarını ilçe ve köylere taşımayı planladıklarını ifade eden Akkuzu, Çocuk Tiyatro Günleri'ni düzenlemeyi planladıklarını ifade etti.