etkin haber

116

HABER MERKEZİ

Suriye sınırında 'İdlib' konuşuldu

Kuzey ve Doğu Suriye'ye müdahaleyi dillendiren Türkiye'nin, savunma, askeri ve istihbarat sorumluları sınırda çıkmaza girdiği İdlib'i konuştu.

- Cumartesi - 12 Ocak 2019 - 12:35
Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik tehditlerini ABD, Rusya, AB ülkeleri ve bölge devlatlerine rağmen sürdüren Türkiye, Savunma Bakanı, Genel Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı ve MİT Başkanı'nı sınır hattında bir araya getirdi.
 
Urfa'da sınır birliklerini ziyaret edip, operasyon hazırlıkları mesajları veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye sınırındaki bir diğer kent olan Hatay'a geçti. Bakan Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile birlikte sınır birliklerinde denetleme ve incelemelerde bulundu, sınır birliklerinin komutanlarından brifing aldı.
 
Bakan Akar ve kuvvet komutanları daha sonra MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da katıldığı toplantıda Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler ile İdlib'de ateşkesin devamına yönelik konuları görüştü.
 
Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Soçi'de Rusya ile yapılan mutabakat çerçevesinde İdlib'de silahsız bölgeler kurulacaktı. Türkiye'nin himayesindeki selefi ÖSO grupları ile Heyet Tahir El Şam'ın (HTŞ/El Nusra) tasfiyesi tamamlanmadığı gibi HTŞ ile Türkiye'nin milli güç dediği ÖSO arasında 10 gün boyunca çatışmalar yaşandı. Yaşanan çatışmalar ve HTŞ'nin kentte sağladığı hakimiyetini gündem olduğu toplantıda, Bakan Akar, "Soçi'deki mutabakat doğrultusunda ateşkesin ve istikrarın devamı için her türlü gayret gösterilmektedir. Rusya ile bu konudaki yakın işbirliğimiz devam ediyor" dedi. 
 
Yaşanan çatışmalar, HTŞ'nin kurduğu hakimiyet ve sağlanan ateşkesin MİT kontrolünde olduğu bölgeden kaynaklar tarafından iddia edilmişti.