etkin haber

233

ŞAM

Suriye'den DSG'ye tehdit: İki seçeneğiniz var

Suriye Savunma Bakanı General Ali Abdullah Eyup, Kürtlerle uzlaşma süreci hakkında konuştu. Eyup, "Kürtlerin kontrol ettiği toprakların uzlaşma ya da savaş yoluyla Şam'ın kontrolüne geçeceğini" söyledi.

- Pazartesi - 18 Mart 2019 - 18:48
Suriye'nin başkenti Şam'da Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Osman Ganimi ile üçlü toplantı yapan Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyub ve İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, ABD ve Kürtlere uyarı mesajları gönderdi. Ganimi de Irak-Suriye sınırının önümüzdeki günlerde açılacağını belirtti.
 
Suriye, İran ve Irak genelkurmay başkanları, Şam'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Eyub ve Bakıri, ABD'den Suriye'deki birliklerini çekmesini talep etti.
 
Eyub, ABD'nin askeri imkan ve kabiliyetlerinin büyük ve ileri seviyede olduğundan şüphe duymadıklarını ancak Suriye ordusunun harekete geçip sonuç alacak güçte olduğunu vurguladı.
 
Eyub, "ABD ve müttefikleri, Suriye'den çekilmeli, zira varlıkları hukuka aykırı ve reddediliyor" dedi.
 
Bakıri de Şam'ın onayını almadan Suriye'de bulunan tüm yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Demokratik Suriye Güçleri'ni de hedef alan Eyüp, Kürtleri ABD ve müttefiklerinin elinde kalan tek kart olarak niteledi. Kürtlere devletin otoritesini kabul etme ve ulusal uzlaşı yapma çağrısında bulunan Eyüp, aksi takdirde Suriye ordusunun Kürtlerin bulunduğu bölgeleri, diğer toprakları militanlardan aldığı gibi geri alacacağını vurguladı.
 
Eyub, "Suriye hükümeti bu konuyla ilgili olarak iki yoldan biriyle izleyecek: Uzlaşı ya da veya kontrol altına aldıkları bölgeyi zorla kurtarma" diye konuştu.
 
'SURİYE-IRAK SINIRI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇILACAK'
 
Bu arada Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi, savaş nedeniyle birkaç yıldır kapalı tutulan Suriye-Irak sınırındaki bir kontrol noktasının önümüzdeki günlerde hizmete gireceğini açıkladı.
 
Hizmete açılacak sınır kapısının adını belirtmeyen Ganimi, özel bir komite aracılığıyla bu konuda çalışma yapıldığını, iki ülke arasındaki seyahat ve ziyaretlerin yeniden başlayacağını ifade etti.
 
DSG, şuan Deyr ez Zor bölgesindeki Baxoz'da IŞİD kalıntılarına karşı son operasyonu düzenliyor.
 
İdlib bölgesinin kurtarılacağının altını çizen Eyub, "Suriye hükümeti, tüm Suriye toprakları üzerindeki kontrolünü er ya da geç yeniden tahsis edecek" dedi.