etkin haber

204

İSTANBUL

Suruç Aileleri İnisiyatifi yarın görülecek dava için yola çıktı

Suruç katliamının 7. duruşması için yola çıkan Suruç Aileleri İnisiyatifi'nin basın açıklaması yapmasına polis izin vermedi. Polise rağmen açıklama yapan aileler davanın gözlerden kaçırılmaya çalışıldığını söyledi.

- Pazartesi - 11 Şubat 2019 - 14:03
Suruç Amara Kültür Merkezi'nde IŞİD saldırısı sonucu 33 Düş Yolcusu'nun hayatını kaybettiği Suruç katliamının 7. duruşması yarın görülecek.
 
3 yıl önce SGDF'nin çağrısı ile Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden yola çıkan 33 Düş Yolcusu'nun aileleri ve arkadaşları bugün aynı yerde basın açıklaması yaparak mahkeme için yola çıkmak istedi. Ancak 3 yıl önce IŞİD bombacısını engellemeyenler ailelerin mahkemeye katılmak için yola çıkmadan önce basın açıklaması yapmasına izin vermedi.
 
Urfa'nın Hilvan ilçesinde hapishane kampüsünde görülecek 7. duruşma için Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Suruç yaralıları yola çıkarken polis müdahalesine rağmen kısa bir açıklama yaptı.
 
Suruç Aileleri İnisiyatifi adına açıklama yapan Emrah Topaloğlu, Suruç katliamı davasına gitmek için toplandıklarını ve bugüne kadar toplam 7 duruşma yapıldığı bilgisini paylaştı.
 
Topaloğlu, "7 duruşmadır taleplerimiz karşılanmadı. Mahkemeleri gözlerden ırak yapmaya çalışıyorlar. Mahkeme öncesinde ve sonrasında açıklama yapmamıza izin vermiyorlar. Deyim yerindeyse bu davayı kaçırmaya çalışıyorlar. Ancak biz nerede olursa olsun davamızı takip etmeye devam edeceğiz ve vazgeçmeyeceğiz. Sadece Suruç aileleri olarak değil aynı zamanda Ankara, Reyhanlı, Roboski, Taksim ve Reina aileleri olarak da mahkemeye gidiyoruz. Orada bir kez daha adalet talebimizi yineleyeceğiz" diyerek yarın Hilvan Hapishanesi kampüsünde görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.