etkin haber

201

AMUDE

Suruç ailesi Feti Aydın: DAİŞ çetelerinden hep beraber hesap soracağız

"DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumunda konuşan Suruç Aileleri İnisiyatifi'nden Feti Aydın, "Katillerden, DAİŞ çetelerinden hep beraber hesap soracağız" dedi.

- Pazartesi - 8 Temmuz 2019 - 17:04
Suruç katliamında oğlu Çağdaş'ı kaybeden ve kendisi de yaralanan Suruç Aileleri İnisiyatifi'nden Feti Aydın, Amude'de yapılan "DAİŞ: Kökleri, Engeller ve Yüzleşme Stratejileri" forumunda konuştu.
 
Aydın'ın konuşması şöyle:
"Bizi buraya davet ettiğiniz için Suruç Aileri adına hepinize teşekkür ediyorum. Ben Suruç'ta katledilen Çağdaş Aydın'ın babasıyım. Ben de o gün orada yaralandım. Çocuklarımızın düşleri vardı, hayalleri vardı, komünal yaşam hayalleri vardı. Burada görüyorum ki, çocuklarımızın gözü açıkta değil. 
 
"IŞİD barbarlarının vahşetini gördük. Çünkü DAİŞ insanlık düşmanı. Türkiye'de Suruç, Ankara, Sultanahmet, Amed, Antep katliamlarını gerçekleştirdi. Suruç Aileleri olarak, adalet mücadelesini nerede olursa olsun sürdereceğiz.
 
"Urfa'daki mahkemelerde de adalet mücadelesini sürdürüyoruz. Burada İlyas Aydın'ın videosunu izledik. Kimlerden emir aldığını, kimlerle hareket ettiğini çok yalın bir biçimde anlattı. Katliam planlıydı. Adalet mücadelemizle davanın açılmasını, dosya üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasını sağladık.
 
"Çocuklarımız ölmedi, kütüphanelerle, onlar adına açılan kültür merkezleri ile yaşıyor. onları mücadelemizle yaşatıyoruz. Her ayın 20'sinde Kadıköy'de oturma eylemi yapıyoruz, adalet istiyoruz. Kalbimiz burada atıyor.
 
"Katillerden hesap sormak hakkı burada mücadele eden halklarındır. Katillerden hep beraber hesap soracağız. Başaracağız. Suruç aileleri ve yaralıları sizlere selamlarını iletti. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz."