etkin haber

156

İSTANBUL

Suruç davasında etkin bir soruşturmanın yürütülmesi talebi yinelendi

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç katliamının 47'nci ayında Halitağa Caddesi'nde adalet için buluştu. Basın açıklamasını okuyan Suruç Gazisi Havva Cuştan, "Suruç katliamı tüm yönleriyle aydınlatılsın, katliamda parmağı bulunanlar cezalandırılsın" talebinde bulundu.

- Perşembe - 20 Haziran 2019 - 19:38
Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç katliamının 47'nci ayında Halitağa Caddesi'nde adalet için bir araya geldi. Eylemde, Suruç şehitlerinin cenazelerine katılmak dava dosyalarında suç olarak kabul edilmesine karşın IŞİD'liler için yapılan cenaze törenlerine katılan için hiçbir işlem yapılmadığı vurgulandı.
 
Ailelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanvekili Şahin Tümüklü ve Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Uçar destek verdi.
 
YANLARINDA ÇOCUKLAR İÇİN OYUNCAK VARDI
 
Suruç gazisi Havva Cuştan, 47 ay önce çoğunluğu üniversite öğrencisi yüzlerce kişinin yıkılmış bir kenti onarmak için yola çıktığını söyledi. Cuştan, "Yanlarında çocuklar için oyun parkları, kütüphane malzemeleri ve oyuncaklar vardı. Mola verdikleri Urfa'nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi'nde canlı bombalı bir katliama uğradılar. Yaşanan bu katliamda 33 düş yolcumuz aramızdan ayrıldı, onlarca arkadaşımız yaralandı" diye konuştu.
 
'TALEBİMİZ NET, SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN'
 
Cuştan, 20 Temmuz 2015'den beri Suruç için adalet mücadelesi verdiklerini ifade etti. Cuştan, "Talebimiz ise kısa ve net: Suruç katliamı tüm yönleriyle aydınlatılsın, katliamda parmağı bulunanlar cezalandırılsın" diye kaydetti.
 
'ATILAN ADIMLAR GERÇEĞI ORTAYA ÇIKARMAKTAN ÇOK UZAK'
 
Katliamdan 4 yıl sonra, ailelerin ve avukatların ısrarı sayesinde yetersiz olsa da adım atıldığını belirten Cuştan sözlerini şöyle sürdürdü: "Olumlu gelişmelere rağmen yapılanlar gerçekleri açığa çıkarmaktan çok uzak. Biz Suruç aileleri, yaralıları ve dostları olarak daha etkin bir soruşturma yapılmasını istiyoruz ve bunun için adalet mücadelemize devam ediyoruz."
 
SURUÇ ŞEHİDİNİN ANNESİ MEZAR BAŞINDA AĞIT YAKTIĞI İÇİN TUTUKLANDI
 
Cuştan, katliam davasının yavaş ilerlediğini ama katliama uğrayanların yakınlarına açılan davaların hızla sonuçlandığına dikkat çekti. Cuştan, "Geçtiğimiz aylarda Suruç şehidimiz Evrim Deniz Erol'un 60 yaşındaki annesi Besra Erol oğlunun mezarı başında yaktığı ağıt nedeniyle hedef gösterilerek tutuklandı. Yine Suruç şehitlerinin cenazelerine katılmak dava dosyalarında suç olarak kabul edilmekte. Ancak diğer taraftan eski IŞİD komutanı Abdul Basit El-Sarut için Reyhanlı'da kitlesel tören düzenlenmiş bu töreni düzenleyenler ve katılanlar hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Yakınlarımızın katili için yapılan tören acılarımızı bir kez daha tazelemiştir" dedi.
 
Cuştan son olarak, Suruç'ta katledilenlerin anısına yapılan "GİTMEK" isimli belgeselin 28 Haziran'da Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapılacak galasına çağrıda bulundu.