etkin haber

228

MARDİN

Suruç katliamında oğlunu kaybetti hakkında açılan davadan beraat etti

Suruç katliamında oğlu Murat Yurtgül'ü kaybeden Şemsa Yurtgül "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla hakkında açılan davasının duruşmasında beraat etti.

- Cuma - 21 Haziran 2019 - 18:45
Suruç katliamında hayatını kaybeden Murat Yurtgül'ün annesi Şemsa Yurtgül'ün bir mitingde yaptığı konuşma nedeniyle hapis cezası ile yargılandığı davanın karar duruşmasında beraat etti.
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında oğlu Murat Yurtgül'ü kaybeden Şemşa Yurtgül, geçen yıl gerçekleşen 24 Haziran seçimleri kapsamında Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla dava açılmıştı. 7 buçuk yıl hapsi istenilen Şemsa Yurtgül'ün yargılandığı davanın duruşması Mardin 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
 
Duruşmada savunma yapan avukat Ömer Yaşar, "Suruç'da yaşamını yitiren gençlerden biri de müvekkilimin oğludur. Murat insani bir duyarlılık ile Suruç'a gitti. Anne gözaltına alındıktan sonra 3 gün gözaltında kaldı. Mitingde yapılan konuşmanın sadece bir kısmı iddianameye eklendi. 'Barış istiyoruz kan akmasın istiyoruz' sözleri iddianamede yer almıyor. Adil bir yargılama olması gerektiğini söylüyor ve müvekkilimizin beraatını talep ediyoruz" dedi. 
 
Ardandan söz alan avukat Kenan Anğay, "Siz cımbızla bir kelimeyi alırsanız çok farklı şeyler açığa çıkar. Ama bir bütünen alırsanız istenilen anlamın ne olduğu ortaya çıkar. Sadece konuşmanın bir kısmı alınmış ve Kürtçe söylenen konuşma da iddianameye çok farklı şekilde yansımış hatta yanlış çevrilmiş. Bu noktada mahkemenin dikkatli davranması gerekir. Müvekkilim o konuşmasında barış istedi kan akmasın istedi bu kötü bir şey mi. Konuşmanın ve yargılamanın dikkate alınarak müvekkilimizin beraatini talep ediyoruz" diye konuştu.
 
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Şemsa Yurtgül hakkında beraat kararı verdi.