etkin haber

157

BERLİN

SZ: Kürtlere baskın, Neonazilere sabır

Südwest Presse gazetesinde yer alan bir yorumda, Almanya İçişleri Bakanlığı'nın Neonazi gruplarına göz yumduğunu, ancak Erdoğan'ı eleştiren Kürt yayınevleri ile sol gruplara ait internet sitelerinin kapatıldığını, baskı altına alındığını hatırlattı.

- Çarşamba - 14 Ağustos 2019 - 15:07
Almanya'da "Combat 18" adlı Neonazi grubunun yasaklanması tartışmaları sürüyor. Süddeutsche Zeitung yorumunda İçişleri Bakanlığı'nın bu gruba karşı fazla sabır gösterdiği eleştirisinde bulunuyor.
 
Südwest Presse gazetesinin konuya dair yorumu ise şöyle: "Neonazi grubu 'Combat 18'in Almanya'da hâlâ yasaklanmaması çok gülünç bir durum. Bu grup kendini 2000 yılında yasaklanan Blood & Honour (Kan ve Onur) adlı örgütün silahlı uzantısı olarak tanımlıyor. Bu grup, Hessen eyaletinde Kassel Valisi Lübcke'nin öldürülmesinden kısa süre sonra bile videolarında yüzü örten maskeleriyle direniş tehditleri savuruyor. Neredeyse sanki 'Bizi yasaklayın!' diye yalvarıyorlar. Ama boşuna. İçişleri Bakanlığı'nın gösterdiği bu kadar sabır sayesinde başkaları da sevinecektir. Recep Tayyip Erdoğan rejimine karşı kışkırtıcı yayın yapan bir Kürt yayınevi mi var? Bakanlık 'baskın düzenleyin!' diyor. Polislere yönelik bir saldırıyı yücelten radikal sol bir internet portalı mı söz konusu? Yasak! Ama ırkçı NSU terör örgütüne destek vermiş, onlarca üyesi bulunan bir Neonazi grubu söz konusu olunca 'Her şey sırayla, inceliyoruz' deniliyor."