etkin haber

276

BİTLİS

Tatvan Belediyesi de Kürtçe tabelayı kaldırdı

Tatvan Belediyesi, belediye binasındaki 'Şaredariya Tetwanê' yazılı Kürtçe tabelayı kaldırdı. Geçtiğimiz günlerde de AKP'li Bitlis Belediyesi, Kürtçe tabelaları kaldırmıştı.

ETHA - Cuma - 7 Haziran 2019 - 09:45
Geçtiğimiz günlerde Bitlis Belediyesi binasındaki Kürtçe tabelanın kaldırılmasına yönelik tepkiler sürerken, daha önce HDP'li 9 meclis üyesinin açığa alındığı Tatvan Belediyesi'nde de Kürtçe tabela kaldırıldı.
 
Belediyenin çarşı merkezinde binasında bulunan ve Nisan 2015'te AKP'li Belediye Başkanı Fettah Aksoy tarafından asılan 'Şaredariya Tetwanê' yazılı tabela kaldırıldı. Kaldırılan tabelanın yerine 'Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü' yazılı başka bir tabela takıldı.
 
Kürtçe tabelanın yer aldığı bina, Tatvan Belediyesi yeni hizmet binasına taşındığından beri ek bina olarak aktif şekilde kullanılıyor. Binada bir başkanlık makamının yanı sıra zabıta, numarataj, anons memurluğu ve vezne gibi birimler de yer alıyor.
 
Tatvan Belediyesi tarafından sökülen ve AKP'li bir belediyenin astığı ilk ve tek Kürtçe tabela olması özelliği taşıyan tabelanın niçin kaldırıldığına ilişkin belediye yönetiminden bir açıklama yapılmadı.
 
AKP'nin 276 oy farkıyla kazandığı Tatvan Belediyesi'nde HDP'nin il, ilçe ve yüksek seçim kurullarına yaptığı itirazlar ve 800'den fazla usulsüz seçmen tespitiyle beraber YSK'ya yaptığı olağanüstü itirazı reddedilmişti. Yine belediye meclisinde HDP çoğunlukta iken HDP'li 9 meclis üyesi haklarında devam eden soruşturma olduğu iddiasıyla görevden uzaklaştırılmış, meclis çoğunluğu AKP lehine değişmişti.